کد خبر:16880
پ
۱۴۰۳-۸۳۴۱
برنامه میز سیاسی دکتر سعید جلیلی؛

جلب توجه کارشناسان از تسلط سعید جلیلی و تیم همراه/ فهم مسائل روزجهانی مزیت جلیلی بر دیگر نامزدهاست

برنامه میز سیاسی سعید جلیلی؛ جلب توجه کارشناسان از تسلط سعید جلیلی و تیم همراه/ فهم مسائل روزجهانی مزیت جلیلی بر دیگر نامزدهاست در طی این گفتگو سوالات چالشی و تخصصی در حوزه روابط بین الملل، مسائل منطقه، برجام و دیپلماسی عمومی و اقتصادی از این کاندیدا و مشاورانش مطرح شد که تسلط دکتر جلیلی […]

برنامه میز سیاسی سعید جلیلی؛

جلب توجه کارشناسان از تسلط سعید جلیلی و تیم همراه/ فهم مسائل روزجهانی مزیت جلیلی بر دیگر نامزدهاست

در طی این گفتگو سوالات چالشی و تخصصی در حوزه روابط بین الملل، مسائل منطقه، برجام و دیپلماسی عمومی و اقتصادی از این کاندیدا و مشاورانش مطرح شد که تسلط دکتر جلیلی و تیم همراه او به مسائل روز و سوالات توجه کارشناسان برنامه و مخاطبان برنامه را به خود جلب کرد.

گروه بین الملل هوران – طبق برنامه تبلیغاتی صداوسیما برای کاندیداهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران روز جمعه ۲۵ خرداد در شبکه سوم سیما دکتر سعید جلیلی به همراه مشاوران خود دکتر مهدی صفری، معاون اقتصادی شهید امیرعبدالهیان و محسن کریمی، معاون امور بین الملل بانک مرکزی دولت سیزدهم حاضر شده و طبق روال برنامه به سوالات کارشناسان برنامه جناب آقایان فواد ایزدی، ابراهیم متقی و محمد کاظم سجادپور پاسخ دادند.

به گزارش هوران از رجانیوز؛ گفتگوی سیاسی صداوسیما با کاندیداهای انتخابات چهاردهم با توجه به ترکیب کارشناسان این برنامه بیشتر رنگ و بوی سیاست خارجه به خود گرفته است و از این جهت حضور دکتر سعید جلیلی به همراه تیم مشاورانش که از بدنه دستگاه دیپلماسی دولت شهید رئیسی بودند جالب توجه بود.

در طی این گفتگو سوالات چالشی و تخصصی در حوزه روابط بین الملل، مسائل منطقه، برجام و دیپلماسی عمومی و اقتصادی از این کاندیدا و مشاورانش مطرح شد که تسلط دکتر جلیلی و تیم همراه او به مسائل روز و سوالات توجه کارشناسان برنامه و مخاطبان برنامه را به خود جلب کرد.

در ابتدای برنامه دکتر ابراهیم متقی با طرح سوالاتی چالشی در حوزه مذاکرات برجام و سابقه دیپلماسی ایشان در پرونده برجام سعی داشت تا عملکرد آقای جلیلی را در زمانی که مذاکرات را بر عهده داشتند به چالش بکشد اما سعید جلیلی با تسلط کامل و بازخوانی شرایط آنروز منطقه که شامل اشغال عراق و افغانستان در شرق و غرب کشور توسط آمریکا و گستردگی تهدیدات غرب بر علیه جمهوری اسلامی ایران بود به این سوال پاسخ دادند و در ادامه به نقش افزایش قدرت در حضور پررنگ در معادلات منطقه‌ای و جهانی اشاره کردند. دکتر جلیلی به این نکته اشاره کردند که کاهش قدرت آمریکا خود به خود انجام نشده است بلکه روی آن کار مداوم صورت گرفته است. دکتر جلیلی همچنین به وقایع دولت های یازدهم و دوازدهم پرداخت و گفت: «بایستی واقعیات را از مسائل رمانتیک جدا کنیم. اینکه بگوییم یک سری کارها را انجام بدهیم تحریم‌ها لغو خواهد شد صحیح نیست. در عمل هم اینگونه شد و برجام به نتیجه نرسید. دکتر جلیلی با اشاره به مجاهدت‌های دولت شهید ابراهیم رئیسی در عرصه سیاست خارجی از کمک‌ها و پیشنهادات خود به دولت سیزدهم در افزایش فروش نفت گفت و دولت سیزدهم و از دیپلماسی جسورانه دولت شهید رئیسی در مواردی چون وصول طلب ایران از سریلانکا یا چالش با ترکمنستان تقدیر کرد.»

در ادامه دکتر جلیلی در واکنش به سوالی در مورد تناسب اقتصاد و سیاست آنها را به هم پیوسته معرفی کردند و راه رسیدن به آن را نگاه هوشمندانه به تمام ابعاد معرفی کردند. وی در ادامه به اهمیت ارتباط مناسب با همسایگان برای رسیدن به رشد اقتصادی اشاره کردند و راه رسیدن به این هدف را نیز خلاقیت، پیگیری، فهم اولویت و متمرکز شدن بر آن معرفی کردند

دکتر جلیلی همچنین به مبحث دیپلماسی عمومی اشاره کرده و قدرت اصلی جمهوری اسلامی ایران را به خصوص در منطقه و مسئله مقاومت قدرت نرم و منشاء آن را فرهنگ کشور و انقلاب ما معرفی کردند. ایشان در همین راستا امکان تغییر در برنامه ها و دستگاه بروکراسی را با چند بخشنامه امکان پذیر ندانسته و راه آن را پیوست فرهنگی و دیپلماسی عمومی معرفی کردند.

مشاوران دکتر جلیلی که در دولت شهید خدمت، سید ابراهیم رئیسی مسئولیت‌هایی را در حوزه دیپلماسی وزارت خارجه و بانک مرکزی بر عهده داشتند نیز در کنار این کاندیدا به توضیح نکاتی پرداختند که جالب توجه بود. دکتر صفری گفت: آینده صادرات ایران به آفریقا است. صاردات به آفریقا از ۳۰۰ میلیون دلار به یک و نیم تا دو میلیارد دلار در دولت شهید رئیسی افزایش داشته است. وی همچنین سیاست آقای جلیلی را ادامه سیاست‌های دکتر رئیسی در سیاست خارجی معرفی کرد.

دکتر محسن کریمی نیز گفت: ایران در بسیاری از سازمان‌های بین المللی عضو و فعال است و ار این جهت امکان کمک به بسیاری از همسایگان خود را دارد. وی همچنین با اشاره به یکی از نقاط قوت کشور که زیرساخت پولی و بانکی است به توانایی کمک به کشورهای همسایه همچون افغانستان اشاره کرد.

دکتر جلیلی در این گفتگو اعلام کردند که در عرصه بین المللی فرصت‌ها را بیشتر از تهدیدها می‌بینند. این نوع نگاه جالب توجه دکتر جلیلی ناشی از مطالعات و برنامه‌های طراحی شده تحت نظر شخص ایشان در تیم دولت سایه دارد که با مشارکت کارشناسان متعدد از طیف‌های نختلف گردآوری شده است. همین مسئله منجر به سطح تسلط بالای ایشان در مباحث سیاست خارجی شده است. بخشی از برنامه دکتر جلیلی با اشاره به مطالعات خود در مورد آخرین آثار کیسینجر که به موضوع هوش مصنوعی نیز اشاره داشت تحسین و تعجب مخاطبان برنامه را برانگیخت این امر نیز نشان از توانایی بالای این کاندیدا در فهم مسائل روز بین المللی دارد. توانایی و مزیتی که در کمتر شخصیتی یافت می‌شود.
انتهای پیام/

پایگاه خبری هوران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید