کد خبر:13593
پ
۱۴۰۲-۲۳۴۸۵۵۶
جانباز شیمیائی «استاد ابوالفضل درخشنده»

ترک فعل دولت‌مردان و فرهنگ شهدا

ترک فعل دولت‌مردان و فرهنگ شهدا به نظرم همان متن مقاله برگزیده شده، در فراخوان «فرهنگ شهدا» هنوز هم کاربرد دارد؛ به شرطی که گوش شنوایی باشد و دلسوزانی که متولیان امر را به خاطر کوتاهی در انجام وظیفه مورد محاکمه قرار دهند. گروه فرهنگی هوران – اخبار مشوق‌های ملی پوشان در این روزها به […]

ترک فعل دولت‌مردان و فرهنگ شهدا

به نظرم همان متن مقاله برگزیده شده، در فراخوان «فرهنگ شهدا» هنوز هم کاربرد دارد؛ به شرطی که گوش شنوایی باشد و دلسوزانی که متولیان امر را به خاطر کوتاهی در انجام وظیفه مورد محاکمه قرار دهند.

گروه فرهنگی هوران – اخبار مشوق‌های ملی پوشان در این روزها به حدی گسترش یافته است که بی شک، نقش عوامل براندازی نرم را به سادگی می توان مشاهده کرد! خواستم بگویم وقتی هدیه ۶گل خوردن در جام جهانی ثروت میلیاردی است! قطع عضو در جنگ جهانی که به ما در ۸ سال تحمیل شد، چقدر است! اما دیدم گوش شنوایی پیدا نمی شود!

گفتنی ها را گفتیم اما متولیان امر هیچ اقدامی انجام ندادند! شاهد، موضوع مقاله‌ای است که توسط این حقیر در سال ۱۳۸۲ به فراخوان مقالات «فرهنگ شهدا» ارسال شد و در سال ۱۳۸۴ به عنوان یکی از مقالات برتر در کتابی به همین نام توسط وزارت وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد، ولی هیچ مسئولی برای ترک فعل موارد مطرح شده در مقاله، مورد مواخذه قرار نگرفت! حرفی را که سال ۱۳۸۲ مطرح کرده بودم در این چند سال گذشته به عینه دیدیم!

جان کلام:
به نظرم همان متن مقاله برگزیده شده، در فراخوان «فرهنگ شهدا» هنوز هم کاربرد دارد؛ به شرطی که گوش شنوایی باشد و دلسوزانی که متولیان امر را به خاطر کوتاهی در انجام وظیفه مورد محاکمه قرار دهند.

قسمتی کوچک از مقاله فرهنگ شهدا، نگارش شده در سال ۱۳۸۲:
“به راستی چه جریان فکری‌ای مانع از بروز و گسترش فرهنگ ناب عاشقی در کشور اسلامی ما گردید، آیا دشمن در نفوذ عوامل بدلی خود تا این حد موفق عمل کرده است که سراسر شبکه های تلویزیونی، رادیویی و رسانه ای ما را در اختیار گرفته و به هر مناسبت چهره هایی را در منظر دید نسل جوان کشورمان قرار می دهد که یا فوتبالیست است یا خواننده، یا هنرپیشه، و… چرا بجای الگو قرار دادن اینگونه افراد برای نسل جوان، نمی آییم شهدای زنده را مطرح کنیم؟!

چرا به جای قهرمان ملی خطاب کردن فلان فوتبالیست و معاف کردن او از خدمت سربازی، و دادن نشان افتخار و لیاقت به اینگونه افراد، نمی آییم به شهدای زنده بها دهیم؟! چرا همگام با دشمن سعی در فراموش کردن فرهنگ عاشقان سفر کرده را داریم؟!

وقتی می آییم فلان خواننده و هنرپیشه مرد را که زیر ابرو برداشته است، و یا فلان هنرپیشه زن بزک کرده را که در جامعه به عنوان افراد فاسد الاخلاق شهرت یافته اند، برای نسل جوان چهره و الگو می کنیم، چه توقعی برای رعایت هنجارهای دینی و اخلاقی جامعه، توسط نسل جوان داریم؟! وقتی می آییم فلان ورزشکار فاسد الاخلاق را الگوی جوانانمان قرار می دهیم که حتی در میادین ورزشی نیز بویی از جوانمردی نبرده، از جوانانمان چه توقعی داریم؟!

وقتی می آییم ارزش خدمت به کشور و کسب افتخارات ملی را با سکه و ماشین برابر می دانیم، دیگر جایی برای عِرق ملی و ارزش‌های والای مذهبی و اخلاقی باقی نمی ماند و نتیجه آن می‌شود، همان ورزشکاری که با نام مقدس ائمه سلام الله علیه، به موفقیت ورزشی رسیده است و اکنون برای تداوم افتخارآفرینی‌هایش، ماشین و خانه و مادیات دنیوی طلب می کند!

به راستی کجا رفت آن فرهنگ عاشقی و آن زرنگی های عاشقانه در میدان نبرد؟!

کجا رفت آن فضای عشق و ایثار؟!
کجا رفت رضای خدا در تمامی امورمان؟!
کجا رفت سوز دعاهایمان؟! کجا رفتند خادمان بی ادعا؟!
کجا رفت لحظه های ناب معاشقه در میدان نبرد؟!

براستی! اگر اکنون یکی، تنها یکی از آن سبکبالان عاشق از ما سؤال کند که ما برای حفظ ناموس این کشور رفتیم، شما بعد از ما حتی به ناموس همسایه دیوار به دیوار خودتان هم رحم نکردید! چه پاسخی داریم؟!

تصور بفرمائید! این فرهنگی که الان حاکم شده که هرکس در هر مقام و منصب، برای ادای وظیفه‌اش به کشور، درخواست مادیات دنیوی می کند، اگر در زمان دفاع مقدس نیز این اخلاق حاکم بود، چه می‌شد؟!

در زمانی که برای تهییج به اصطلاح قهرمانان کشتی، وعده تحویل خودرو در فرودگاه داده می‌شود! در زمانی که رکوردشکنی، جایزه‌اش خانه و ماشین و سایر مادیات میباشد! در زمانی که گل زدن در یک بازی فوتبال، مدال شجاعت و لیاقت و قهرمان ملی، ارمغان می آورد! اگر همین رویه در زمان دفاع مقدس حاکم بود، چه می شد؟!

تصوٌر بفرمایید: پشت میدان مین، رزمندگان زمین‌گیر شده اند، آیا وعده خودرو و خانه می‌تواند عاملی برای رفتن بر روی مین باشد؟! آیا با این انگیزه های مادی، می توان زرنگترین عشاق را داشته باشیم؟! یا برعکس در آن شرایط زرنگی‌ها هم رنگ عوض می‌کند و تبدیل به بزدلی می شود؟!

شما جناب مسؤول فرهنگی! شما جناب مسؤول سیاسی! شما متولیان امر! چه کردید که دشمن را در اجرای اهداف خود آنچنان گستاخ نموده‌اید که حماسه هشت سال جانفشانی عاشقان مَرد را از یاد برده، و در پشت مرزهای کشورمان به رجز خوانی افتاده است؟!!!!

جانباز استاد ابوالفضل درخشنده

پایگاه خبری هوران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید