کد خبر:12220
پ
Ayatollah-Mohammad-Taghi-Bahjat-Foumani
دستورات عباذی آيت الله العظمي بهجت (ره)

دستوراتي عبادي از آيت الله العظمي بهجت (ره)

دستوراتي عبادي از آيت الله العظمي بهجت (ره) هوران – جهت دعا اين امور لازم است: الف. ثنا و تعظيم وتمجيد ساحت مقدس حضرت حقّ تبارك و تعالي؛ ب. اقرار به گناهان و اظهار ندامت از آن، كه تقريباً به منزله توبه يا ملازم آن است؛ ج. صلوات د. بُكاء و گريه، و اگر نشد […]

دستوراتي عبادي از آيت الله العظمي بهجت (ره)

هوران – جهت دعا اين امور لازم است: الف. ثنا و تعظيم وتمجيد ساحت مقدس حضرت حقّ تبارك و تعالي؛ ب. اقرار به گناهان و اظهار ندامت از آن، كه تقريباً به منزله توبه يا ملازم آن است؛ ج. صلوات د. بُكاء و گريه، و اگر نشد تباكي [خود را وادار به گريه نمودن] ولو خيلي مختصر؛ هـ. و بعد از اين ها، درخواست حاجت .

دستورات عبادي

* دعاهاي وارده در امكنه و ازمنه خاصّ [مكانها و زمانهاي مخصوص] اختصاصي نيست، به گونه اي كه نتوان در وقت و يا جاي ديگر خواند؛ بلكه اين گونه دستورها به نحو تعدد مطلوب است.

* جهت دعا اين امور لازم است: الف. ثنا و تعظيم وتمجيد ساحت مقدس حضرت حقّ تبارك و تعالي؛ ب. اقرار به گناهان و اظهار ندامت از آن، كه تقريباً به منزله توبه يا ملازم آن است؛ ج. صلوات بر محمد و آل محمد كه وسيله واسطه فيض هستند؛ د. بُكاء و گريه، و اگر نشد تباكي [خود را وادار به گريه نمودن] ولو خيلي مختصر؛ هـ. و بعد از اين ها، درخواست حاجت كه در اين صورت برآورده شدن حاجت، برو برگرد ندارد… البته اگر اين مطالب در سجده باشد، مناسب تر است.

* براي سلامتي چشم، بعد از نماز آية الكرسي خوانده شود و پس از خواندن آن، دستها بر روي چشمها گذاشته و بگويد: (أَللهُمَّ الحفَظ حَدَقَتَيَّ بِحَقِّ حَدَقَتي عَلِيِّ بنِ أَبيطالِبٍ أَميرِالمُؤمِنينَ (عليه السلام) : خدايا! به حق دو حدقه چشم حضرت علي بن ابي طالب اميرمؤمنان (عليه السلام)، دو حدقه چشم مرا حفظ كن!)

* براي شفاي مريض، آب زمزم و تربت حضرت سيدالشهداء به مرّات عديده، صدقه به مرّات عديده به افراد زياد – اگر چه مبلغش زياد هم نباشد – داده شود؛ سوره حمد هم از يك مرتبه تا صد مرتبه افراد متعدد بخوانند، خيلي تأثير دارد. علاوه بر اين به رفقا هم بگوييد دعا كنند.
۴۱۲٫ براي محفوظ ماندن هر صبح و غروب سه بار بگويد: (أَللهُمَّ اجعَلِني فِي دِرعِكَ الحَصينَةِ الّتي تَجعَلُ فيها مَن تُريد: خداوندا، مرا در زره نگهدارنده و قوي خود – كه هر كس را بخواهي در آن قرار مي دهي – قرار بده!

* براي يافتن هر چه كه گم شده يا دزديده شده باشد (گرچه انسان باشد) اين ذكر را بسيار بخوانيد… (أَصبَحتُ في أَمانِ الله، أَمسيتُ في جِوارِ الله: در پناه خدا صبح كردم؛ در پناه خدا وارد شب شدم.

* كسي كه مي خواهد روزي اش فراوان شود، اين ذكر را بسيار بگويد و در آغاز و پايان آن هم، يك صلوات بفرستد… (أَغنِني بِحَلالِِكَ عَنِ حَرامِكَ، وَ بِفَضلِكَ عَمَّن سِواك: خدايا! مرا به وسيله حلالت از حرام خويش بي نياز كن، و با فضل و بخشش خودت، از هر چه غير خودت بي نياز ساز!)

* سؤال: براي دوري از رياء چه بايد كرد؟
جواب: با عقيده كامل، اِكثار حوقله (يعني زياد بگويد: لا حَولَ وَ لا قُوَّةَ إلاّ بِالله).

* سؤال: براي درمان عصبانيّت چه كنيم؟
جواب: با عقيده كامل، زياد صلوات فرستادن: (أَللّهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد).

* سؤال: جهت علاج غرور، چه راهي را توصيه مي فرماييد؟
جواب: بسمه تعالي، اِكثار حوقله (زياد گفتن: لا حَولَ وَ لا قُوَّةَ إلاّ بِالله العَليِّ العَظيم).

* سؤال: اينجانب به وسواس مبتلا هستم؛ لطفاً جهت برطرف شدن آن مرا راهنمايي فرماييد!
جواب: اِكثار تهليل (زياد گفتن: لا إله إلاّ الله)، علاج وساوس است.

* در مورد اذكار و اوراد و قرائت و امثال اينها، انسان هميشه تحرّي [كوشش در جستجو] و مراقبت نمايد [كه] چه عملي تا چه اندازه موافق با نشاط و حضور قلبي او است، همان را اختيار كند.

* در شدايد و گرفتاريها، بهترين ذكر اين است كه از پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) به ما رسيده: (لا حَولَ وَ لا قُوَّةَ إلاّ بِالله العَليِّ العَظيم لاَمَلجَأ وَ لا مَنجأ مِنَ اللهِ إلاّ إلَيه).

* براي دفع بلا و شرّ، اين دعا نيز نافع است: (أَللّهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَ آلِِهِ وَ أَمسِك عَنَّا السُّوءَ: خداوندا! بر محمد و آل او درود فرست، و بدي را از ما باز دار!

* سؤال: چگونه در تمامي كارها و عبادات، اخلاص را فراموش نكنيم؟!
جواب: بسمه تعالي، در عبادات و تمام كارها اختياراً راه ندهد، غير از خدا را و غير از ياد او را. و همين راهِ منحصر سعادت است

* سؤال: چه كنيم تمركز فكر پيدا كنيم؟
جواب: اذكاري كه براي جمع كردن فكر مؤثر است، مثل: (لا إله إلاّ الله) را زياد بگوييد

* سؤال: زن و شوهري كه بينشان خيلي اختلاف است، چه بايد بكنند؟
جواب: هر كدامشان كه مي خواهد رفع اختلاف شود يا فرد ديگر، صدقه متعدّد، به افراد متعدّد، به دفعات زياد بدهند و براي اصلاح ذات البين زياد هم دعا بكنند.

شادي روح آن عارف واصل، فاتحه و صلوات

پایگاه خبری هوران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید