کد خبر:11968
پ
۱۴۰۲-۷۵۱۱
انتقام سخت پوتین در آسمان روسیه

انتقام سخت پوتین در آسمان روسیه/ رهبر واگنر در سقوط هواپیما جان باخت

انتقام سخت پوتین در آسمان روسیه/ رهبر واگنر در سقوط هواپیما جان باخت برخی منابع خبری مدعی شده‌اند یک هواپیمای سبک متعلق به یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر سقوط کرده است. گروه بین‌الملل هوران: برخی منابع خبری مدعی شده‌اند یک هواپیمای سبک متعلق به یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر سقوط کرده و ۱۰ سرنوشین آن […]

انتقام سخت پوتین در آسمان روسیه/ رهبر واگنر در سقوط هواپیما جان باخت

برخی منابع خبری مدعی شده‌اند یک هواپیمای سبک متعلق به یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر سقوط کرده است.

گروه بین‌الملل هوران: برخی منابع خبری مدعی شده‌اند یک هواپیمای سبک متعلق به یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر سقوط کرده و ۱۰ سرنوشین آن جان باخته‌اند.

به گزارش هوران – رسانه‌های روسیه از جمله «Baza» که نزدیک به پلیس روسیه است گفته‌اند که ۷ سرنشین این هواپیما و سه خدمه آن همگی جانشان را از دست داده‌اند.

سازمان هواپیمایی روسیه می‌گوید نام پریگوژین در میان فهرست مسافران هواپیمایی بوده که سقوط کرده است. «دیمیتری آتکین»، بنیان‌گذار گروه واگنر نیز جزو افرادی است که در این حادثه جان باخت.

کانال تلگرامی روسیه‌ای که نزدیک به واگنر است نوشته افراد مرتبط با یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر مرگ او و «دیمیتری آتکین» را تأیید کرده‌اند.

با این حال، منابع خبری دیگری می‌گویند که هواپیمای دیگری که مرتبط با پریگوژین است در مسکو فرود آمده است.

آنچه مشخص است این است که نام پریگوژین در میان سرنشین‌های هواپیمایی ثبت شده که سقوط کرده است، اما هنوز درباره اینکه آیا او جزو جان‌باختگان این حادثه است تردیدهایی مطرح است.

طبق گزارش سازمان موارد اضطراری روسیه هواپیمای سانحه‌دیده در شهر «تور» واقع در شمال غربی مسکو سقوط کرد. دلیل سقوط هواپیما هنوز مشخص نیست.

منابع خبری گزارش داده‌اند جسد ۸ نفر در محل سقوط این هواپیما که از خانواده هواپیماهای « امبرائر ئی-جت» بوده پیدا شده است.

رسانه‌های روسیه در حال مطرح کردن فرضیه حمله تروریستی به هواپیمای حامل رهبر پریگوزین هستند. فیلمی از سقوط هواپیما منتشر شده که نشان می‌دهد که هواپیما قبل از سقوط در آسمان آتش گرفته است.

در مقابل، کانال‌های رسانه‌ای مرتبط با واگنر به سرعت ادعا کردند که پدافند موشکی روسیه این هواپیما را ساقط کرده است.

شماره ثبت هواپیمای پریگوژین که سقوط کرد RA-۰۲۷۹۵ بوده است. این هواپیما از سال ۲۰۱۹ به دلیل ارتباطش با پریگوژین تحت تحریم‌های آمریکا بوده است. فرمانده واگنر معمولاً از این هواپیما برای سفرهای خود به مناطق مختلف استفاده می‌کرد.

طبق گزارش منابع خبری این جت امبرائر در حال پرواز بین مسکو و سن‌پطرزبورگ بود که دچار سانحه شد.

کاخ سفید گفت از گزارش‌ها درباره سقوط هواپیمای پریگوژین و مرگ او مطلع است. کاخ سفید گفته چنانچه این گزارش‌ها تأیید شوند نباید برای کسی مایه تعجب باشد.

پریگوژین فرمانده شرکت نظامی خصوصی واگنر است که تا چندی قبل تحت حمایت کرملین قرار داشت.

او سوم تیرماه سال جاری بعد از متهم کردن نیروهای ارتش روسیه به حمله به مواضع این گروه شورشی را علیه روسیه رهبری کرد که تنها ۲۴ ساعت دوام داشت و با وساطت بلاروس به پایان رسید.

با آنکه پریگوژین از حامیان حمله روسیه به اوکراین بود او به صورت علنی از سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و «والری گراسیموف»، رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه انتقاد کرده بود. او این دو مقام روسیه را عامل کمبودهای ارتش روسیه دانسته بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در یک سخنرانی تلویزیونی در روز شورش اقدامات واگنر را خیانت توصیف کرد.

نیروهای گروه واگنر به رهبری پریگوژین کنترل شهر «روستوف-نا-دونو» در کشور روسیه را به دست گرفتند و در حال حرکت به سمت مسکو بودند.

سرانجام «الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس به توافقی با پریگوژین برای پایان دادن به این شورش دست پیدا کرد. شب ۲۴ ژوئیه، نیروهای واگنر عقب‌نشینی را آغاز کردند.

پریگوژین روز گذشته برای نخستین بار از زمان رهبری کردن شورش نیروهایش علیه کرملین، ویدئویی از خود که احتمالا در آفریقا ضبط شده بود در کانال های تلگرامی مربوط به این شرکت منتشر کرد.

در این ویدیو پریگوژین در لباس استتار نظامی و مسلسل به دست در یک منطقه بیابانی ایستاده بود. پشت سر پریگوژین در فاصله کمی دورتر افراد مسلح دیگری به همراه یک وانت پیکاپ نظامی به چشم می‌خورند.

خبرگزاری رویترز نوشته بود قادر به تعیین مکان و تاریخ ضبط این پیام ویدیویی نشده اما صحبت‌های پریگوژین و برخی پست‌های منتشر شده در کانالهای تلگرامی حامی واگنر حاکی از ضبط شدن آن در آفریقا هستند.

پریگوژین در آن ویدئو گفت: «دمای هوا بالای ۵۰ درجه است. همه چیز همانطور که ما می خواهیم است. شرکت نظامی واگنر، روسیه را حتی در کل قاره‌ها با عظمت‌تر ساخته و آفریقا را آزادتر می‌کند. عدالت و خوشحالی برای مردم آفریقا. ما زندگی را برای داعش و القاعده و دیگر تبهکاران تبدیل به کابوس می‌کنیم».

پریگوژین در ادامه این ویدیو بیان می‌کند، گروه واگنر مشغول استخدام نیرو است و «ماموریت‌های تعیین شده را اجرا خواهد کرد». در این ویدیو یک شماره تلفن نیز برای کسانی که بخواهند به این گروه ملحق شوند درج شد.

از زمان شورش واگنرها علیه کرملین، تعدادی از نیروهای این شرکت به بلاروس نقل مکان کرده‌ و اقدام به آموزش ارتش این کشور کرده بودند.

انتهای پیام/ هوران

پایگاه خبری هوران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید