کد خبر:12083
پ
۱۴۰۲-۳۰۲۱۵۴
آخرین وضعیت مرز مهران/ اربعین حسینی

آخرین وضعیت مرز مهران/ میزان ورود و خروج زائران اربعین برابر شد

آخرین وضعیت مرز مهران/ میزان ورود و خروج زائران اربعین برابر شد آخرین وضعیت مرز مهران نشان می دهد ترددها بدون هیچ مشکلی در جریان است، بازگشت زوار از مرز آغاز شده و بیش از ۹۰ درصد پارکینگ های شهر مهران پُر شده است. به گزارش هوران – این روزها مرز بین المللی مهران میزبان […]

آخرین وضعیت مرز مهران/ میزان ورود و خروج زائران اربعین برابر شد

آخرین وضعیت مرز مهران نشان می دهد ترددها بدون هیچ مشکلی در جریان است، بازگشت زوار از مرز آغاز شده و بیش از ۹۰ درصد پارکینگ های شهر مهران پُر شده است.

به گزارش هوران – این روزها مرز بین المللی مهران میزبان میهمانانی است که با خود بوی عشق و صفا و دلدادگی آورده‌اند و عاشقانه در حال حرکت هستند، تا هر چه دارند تقدیم راه مولایشان کنند.

حماسه‌ای که هر ساله در پیاده روی اربعین از سوی میلیون‌ها دلداده و عاشق امام حسین (ع) خلق می‌شود، جلوه‌ای ماندگار از فرهنگ عاشوراست که این روزها با حضور همه اقشار جامعه زن و مرد، پیر و جوان به اوج خود رسیده است.

مرز مهران به عنوان مهمترین و پرترددترین مرز زمینی کشور برای سفر زائران کربلا شناخته می‌شود، این مرز امسال نیز مانند سال‌های گذشته پذیرای خیل عظیم مشتاقان حسینی است.

یک میلیون و ۶۷۰ هزار نفر از مرز مهران تردد کردند

استاندار ایلام شامگاه امشب در پایانه مرزی مهران در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت گذشته حدود ۲۲۸ هزار تردد در مرز بین المللی مهران داشتیم که از این میزان ۱۳۴ هزار و ۵۰۰ زائر از مرز خارج و ۹۴ هزار و ۵۰۰ زائر به داخل کشور بازگشتند.

حسن بهرام نیا افزود: از اول صفر تاکنون یک میلیون و ۶۷۰ هزار کل ترددها از مرز مهران بوده که از این تعداد یک میلیون و ۲۷۰ هزار خروج بوده و حدود ۴۰۰ هزار ورود داشتیم.

وی ادامه داد: مهمترین موضوعی که هم اکنون در دستور کار قرار دادیم انتقال زائرانی است که به مرز مهران و کشور وارد می‌شوند، این عزیزان باید در حداقل زمان به شهرهای خود انتقال داده شوند.

استاندار ایلام اضافه کرد: ما در این خصوص تعدادی دستگاه خودروی ون درنظر گرفتیم و همچنین اتوبوس‌هایی که بر اساس برآورد پیش بینی شده هم اکنون در پایانه برکت قرار مستقر هستند.

وی عنوان کرد: اتوبوس‌ها در یک محلی دپو شدند و به مرور متناسب با درخواست اعزام به شهرستان‌ها و استان‌ها در سکوها قرار می‌گیرند و زائران را برای انتقال به شهرستان‌ها می‌شوند.

وی بیان کرد: یکی دیگر از موضوعات این است یک تیم بازرسی را متشکل از تعزیرات، بازرسی، نماینده دادستان و صمت و بازرسی استان را تشکیل دادیم و در پایانه برکت برای جلوگیری از هر گونه سوءاستفاده از نرخ کرایه‌ها مستقر هستند.

بهرام نیا افزود: همچنین مکان‌هایی برای گمشدگان و اشیای پیداشده ایجاد کردیم که در صورت نیاز زائران به این محل‌ها مراجعه کنند.

بهرام نیا افزود: در مجموعه پایانه برکت با توجه به ظرفیت ایجاد شده که ۴۶ هکتار مساحت دارد و ۳۶ هکتار آن آسفالت شده، امسال رفت و آمد به سهولت انجام می‌گیرد و همه امکانات خدماتی، بهداشتی، درمانی و تغذیه در سه نوبت ارائه می‌شود.

وضعیت ترافیک در محور ایلام-مهران

رئیس پلیس راه ایلام اظهار داشت: هم اکنون تردد در محورهای منتهی به مرز مهران از جمله مسیر حمیل به ایلام سنگین و پرحجم است.

سرهنگ ابوالفضل کهزادی اضافه کرد: مسیر مهران به ایلام تردد عادی و روان است، همچنین مسیر مهران به دهلران تردد به صورت عادی و بدون مشکلی در جریان است.

افزود: در مقطعی از محور ایلام- حمیل یعنی مقطع تونل آزادی دارای بارترافیک است و همکاران در حال تسهیل در تردد و عبور و مرور هستند.

وی ادامه داد: هر چه به اربعین حسینی نزدیک تر می‌شویم قطعاً روزانه افزایش ترددها در مسیرهای محورهای استان را داریم، همکاران در همه مسیرها به خصوص نقاطی که حادثه خیز هستند، مستقر شده‌اند.

وی گفت: این چند روز ترددها در حال افزایش است، تیم‌های پلیس راه در مسیرها مستقر و خدمات رسانی را به زائران دارند، در بحث پارکینگ حدود ۹۰ درصد پارکینگ‌های مهران پر شدند.

۲۴ هزار نفر از طریق پایانه برکت به دیگر نقاط کشور انتقال پیدا کردند

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به ورود زائران به کشور از طریق مرز مهران، وسایل حمل و نقل عمومی به اندازه کافی اختصاص پیدا کرده و نزدیک به ۲۴ هزار نفر از طریق پایانه برکت به دیگر نقاط کشور انتقال پیدا کردند.

سیدزاهدین چشمه خاور افزود: خوشبختانه به تعداد کافی اتوبوس در پایانه برکت وجود دارد و هم اکنون نزدیک به ۷۷۰ دستگاه اتوبوس در پایانه موجود است و به تدریج وارد می‌شوند.

وی گفت: خوشبختانه هیچ مشکلی در این راستا نداریم، امروز نزدیک به یک هزار دستگاه اتوبوس به مرز مهران و پارکینگ برکت راهی شدند، از تمام ارگان‌ها درخواست شده اتوبوس‌ها به سمت مرز مهران گسیل دهند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایلام اضافه کرد: هنوز اوج پیک شروع نشده و فعلاً اتوبوس‌هایی که موجود است کفاف می‌کند، نزدیک به ۲ هزار و ۷۰۰ دستگاه اتوبوس نیز از دیگر سازمان‌ها درخواست کرده‌ایم.

موکب‌های خدمات رسانی در شهرستان‌های استان ایلام

فرماندار چرداول در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تقریباً ۷۰ الی ۸۰ درصد زوار عتبات عالیات از محور قلاجه- آسمان آباد و سیمره وارد شهرستان می‌شوند.

علی محمدی افزود: در سطح شهرستان ۱۱ موکب خدمات رسانی به زائران را برپا کردیم، علاوه بر موکب ها تقریباً ۵۰ غرفه فروش محصولات بومی شهرستان از جمله صنایع دستی در مسیرها مستقر شده است.

آب پایدار مرز مهران برقرار است

مدیرعامل آبفای ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از نیازهای اساسی زوار در ایام راهپیمایی کنگره عظیم اربعین بحث تأمین آب بوده که از سال‌های گذشته دغدغه بود، خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده ما توانستیم آب پایداری را در مرز بین المللی مهران برقرار کنیم به طوری که ۱۳۰ لیتر بر ثانیه آب پایدار برای ۳۵۰ هزار زائر در شبانه روز توانستیم برقرار کنیم.

پرویز ناصری افزود: در حال حاضر هم در پایانه شهید سلیمانی، میدان اربعین، پارکینگ برکت و پارکینگ‌های شماره یک و دو آب پایدار را به طور شبانه روزی برقرار کرده‌ایم که هم از نظر بهداشتی، کمیت و کیفیت مشکلی ندارد.

وی ادامه داد: در این مدت توانستیم آب سردکن‌هایی نیز در مسیر تردد زوار تأمین کنیم، در تمامی مبادی ورودی شهرها که زائرپذیر هستند از تانکر سیار برای آبرسانی استفاده شده است.

وی افزود: برقراری ۲ سردخانه در مرز مهران دپوکردن آب معدنی زائران برقرار شده است که به عنوان ذخیره مناسبی در پایانه است.

همچنین سردار احمدرضا رادان، فرمانده کل انتظامی پنجشنبه شب در جمع خبرنگاران مستقر در مرز چذابه اظهار کرد: مرز چذابه امسال یک ویژگی خاص‌تری نسبت به سال گذشته داشت و آن اینکه با همکاران طرف عراقی به این توافق رسیدیم که اتباع خارجی از این مرز عبور کنند.

وی افزود: در حال حاضر برای اتباع افغانستانی مشکلی هست و آن هم بواسطه این است که معمولاً برخی از آنها مدارک مثبت شأن کامل نیست، همکاران بنده در دهلاویه تلاش می‌کنند افرادی که به اصطلاح مدارک مثبت شأن کامل نیست را بررسی کنند و تا حد امکان مشکل آنها را رفع کنند.

فرمانده کل انتظامی کشور بیان کرد: غیر از این موضوع اتباع افغانستانی خوشبختانه تردد زوار ایرانی و تردد زوار پاکستانی به راحتی صورت می‌پذیرد و هیچ مشکلی از نظر رفت و آمد نیست.

وی ادامه داد: تا الان خروج زوار از مرزها به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر هم برگشتند.

این مقام ارشد انتظامی کشور با اشاره به این موضوع که مردم توانستند این سفر معنوی خود را مدیریت کنند، گفت: امروز یک اتفاق عجیب افتاد و آن هم این بود که تا به الان میزان خروج از کشور و میزان ورود به کشور تقریباً عدد ۵۰ را نشان می‌دهد یعنی ۵۰ درصد آنچه که خارج شده‌اند وارد کشور شده اند و این یک چیز استثنایی بود که نشان داد که کسانی که اولین روزهای سفر خودشان را آغاز کردند الان دارند به پایان می‌رسانند.

سردار رادان در خصوص کلیه مرزهای کشور گفت: مرز خسروی سومین مرز ما در رابطه با ورود و خروج زوار است که به نظر می‌رسد در سال آینده مرز خسروی یکی از مرزهای مهم ما باشد. از مرز باشماق هم ورود و خروج دارد بیشتر می‌شود اما همچنان مرز مهران رتبه اول و مرز شلمچه رتبه دوم از نظر تردد زوار را دارد.

پایگاه خبری هوران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید