سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

گذرگاه بهشت

سرنوشت معوقات مشمولان ماده ۳۸ قانون ایثارگران به کجا رسید؟

کدمطلب : 20879

سرنوشت معوقات مشمولان ماده ۳۸ قانون ایثارگران به کجا رسید؟


از آنجایی که سال ۱۴۰۰ موضوع ماده ۳۸ قانون جامع خبرساز و پرحاشیه بود، نگاهی به ویژگی‌های این ماده، نتایج آن را ملموس‌تر می‌کند.


هوران - مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران در آخرین روزهای سال 1400 گزارش کوتاهی از آخرین وضعیت مطالبات پرداخت شده جانبازان مشمول ماده 38 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران ارائه داد. از آنجایی که سال 1400 موضوع ماده 38 قانون جامع خبرساز و پرحاشیه بود، نگاهی به ویژگی‌های این ماده، نتایج آن را ملموس‌تر می‌کند.ماده 38 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران می‌گوید:


«حقوق و مزایای پرسنل وظیفه و نیروهای داوطلب غیرشاغل در دستگاه‌های موضوع ماده (2) این قانون که به صورت بسیج مردمی از سوی مراجع ذی صلاح نظیر نیروی مقاومت بسیج، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش، کمیته امداد امام خمینی (ره)، جهادسازندگی، سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه‌های علمیه و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به جبهه اعزام و به دلیل حضور در جبهه و یا بر اثر ترور شهید، مفقودالاثر، جانباز از کارافتاده کلی و آزاده از کارافتاده کلی گردیده‌اند. طبق مقررات، همطراز کادر نیروهای مسلح تعیین و توسط بنیاد پرداخت خواهد شد. تبصره ـ حقوق وظیفه جانبازان غیرحالت اشتغال مشمول قوانین نیروهای مسلح براساس مقررات مربوط در نیروهای مسلح محاسبه و توسط نیروی مربوط پرداخت می‌گردد.»


دستورالعمل اجرایی ماده 38 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران


دستورالعمل اجرایی این ماده قانون نیز به شرح زیر است:


1- مشمولین قانون:


مشمولین این دستورالعمل عبارتند از:


. پرسنل وظیفه و نیروهای داوطلب غیرشاغل در دستگاههای موضوع ماده (2) قانون خدمات رسانی به ایثارگران که به صورت بسیج مردمی از سوی مراجع ذی صلاح نظیر (نیروی مقاومت) بسیج، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش، نیروی انتظامی ، کمیته امداد امام خمینی (ره) ، جهاد سازندگی، سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه های علمیه و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به جبهه اعزام و به دلیل حضور در جبهه و یا براثر ترور شهید، مفقودالاثر، جانباز از کارافتاده کلی و آزاده از کارافتاده کلی شده‌اند.


2- شرایط مشمولین قانون:


2 / 1- اعزامی به جبهه از سوی مراجع ذکر شده در بند 1 این دستورالعمل بوده باشند.


2 / 2- عضویت آنها در زمان مجروحیت شامل نیروهای وظیفه ، بسیجی و یا نیروی داوطلب سایر نهادهای ذکر شده در بند 1 این دستورالعمل بوده باشند.


2 / 3- حالت اشتغال دستگاه های موضوع ماده 2 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران نباشند.


2 / 4 – دارای رای از کارافتادگی کلی از بنیاد شهید و امور ایثارگران و با کمیسیون های عالی پزشکی نیروهای مسلح که بر اساس مقررات و دستورالعمل های مشترک صادر شده، باشند.


2 / 5 – بعنوان جانباز حالت اشتغال یا آزاده حالت اشتغال واجد شرایط دریافت حقوق از بنیاد شهید و امور ایثارگران باشند.


تبصره 1 – افرادی که در خارج از بازه زمانی دوران دفاع مقدس دچار مجروحیت شده‌اند به استثناء موارد مربوط به ترور مشمول ماده 38 نمی‌شوند.


تبصره 2- منفصلین قبل از تاریخ ابلاغ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران ( 1391/10/2) نیروهای مسلح که از بنیاد شهید و امور ایثارگران حقوق حالت اشتغال دریافت می‌کنند مشمول ماده 38 می‌شوند.


٣- فرآیند اجرائی قانون:


3 / 1- بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان‌های نیروهای مسلح جهت شناسایی ، محاسبه و صدور احکام جانبازان می‌بایست تعامل مستمر اطلاعاتی برقرار کنند.


3 / 2-جهت سهولت تبادل اطلاعات و محاسبه حقوق و مزایا سامانه مشترک بین نیروهای مسلح و بنیاد شهید و امور ایثارگران راه اندازی می‌شود. لازم بذکر است اجرای این دستورالعمل منوط به راه‌اندازی سامانه مذکور نمی‌باشد.


3 / 3 – بنیاد موظف است احکام صادره سالیانه و براساس تغییرات از سوی سازمان نیروهای مسلح را حداکثر سه ماه پس از دریافت ، اجرا و نتیجه را به یگان مربوطه اعلام کند


3 / 4- احکام صادره می بایست در سه نسخه صادر شود. (یگان صادر کننده ، ذینفع و بایگانی در پرونده بنیاد)


3 / 5 – تبادل اطلاعات بین نیروهای مسلح و بنیاد شهید بصورت الکترونیکی خواهد بود.


3 / 6 احکام صادره با امضاء مقامات مبادی ذیربط قابل ارائه به بنیاد می‌باشد.


الف : سربازان و داوطلبان ارتش : مرکز حقوق و مزایای آجا


ب : بسیجیان ، سربازان و داوطلبان سپاه : اداره ایثارگران سپاه


ج : سربازان و داوطلبان ناجا: مرکز ایثارگران ناجا د: ودجا: اداره کل خدمات و امور ایثارگران


3 / 7 – ستاد کل نیروهای مسلح مسئول نظارت بر حسن اجراء و هماهنگی در اجرای این دستورالعمل خواهد بود.


اعتراض‌ها بر سر چه بود؟


چند مرتبه در طی سال 1400 ایثارگران مشمول ماده 38 در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات و مطالباتشان تجمع کرده و یا برای حل مشکلاتشان با مسئولین بنیاد شهید جلساتی را برگزار کردند. محمود پاکدل معاون اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران همان زمان علت اعتراض ایثارگران را در تأخیر پرداختی‌های این ایثارگران عنوان کرد و معتقد بود که بار مالی این موضوع بیش از مبلغ پیش بینی شده در بودجه بود و ایثارگران هنوز 650 میلیون تومان طلبکارند. او قول مساعد داد که به محض تخصیص بودجه معوقات به حق ایثارگران پرداخت می‌شود.


45 هزار و 500 نفر مشمول ماده 38


پاکدل پرداختی‌ها را تا سال 99 اینچنین تشریح کرد: در این مدت 45 هزار و 500 نفر که مشمول این قانون شده و ثبت نام کرده بودند را شناسایی و به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی کردیم و احکام آنان صادر شد و احکام این افراد از سال 1391 ابلاغ و اجرایی شده است. ما در سال 99 حدود هزار و 710 میلیارد تومان از معوقات این افراد را در بودجه پیش بینی و پرداخت کردیم. سال 1400 نیز هزار و 300 میلیارد تومان پیش بینی و تا شهریور این مبلغ به این عزیزان پرداخت شد.


650 میلیارد تومان اعتبار جدید برای پرداخت معوقات


البته بنیاد شهید بر سر قولش ماند و پاکدل بهمن ماه امسال بود که اعلام کرد: با موافقت رئیس جمهور آخرین مرحله از پرداخت مطالبات مشمولان ماده 38 قانون جامع خدمات رسانی که تا پایان شهریور ماه سال جاری احکام آنها توسط ستاد کل نیروهای مسلح صادر و به بنیاد شهید ارسال شده، پرداخت می‌شود. 650 میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت این معوقات در نظر گرفته شده است با پرداخت این معوقات تمام افرادی که احکام همطرازی آنان توسط ستاد کل نیروهای مسلح تا 6 ماه اول سال تحویل بنیاد شهید و امور ایثارگران شده است، تسویه می‌شود.


جانبازان از آخرین وضعیت پرداخت مطالبات خود مطلع شوند


و حالا در روزهای پایانی سال 1400 سید نورالدین علم‌بلادی، مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران با ارائه گزارش از روند پرداخت این معوقات، وضعیت را اینگونه تشریح کرد: جمع محاسـبات حقوق توسط سـتادکل نیروهای مسـلح، جمع حقوق و مابه‌التفاوت‌های پرداخت شده توسط بنیاد، جمع پرداخت‌های انجام‌شده توسط ساتا، کل مطالبات محاسـبه شده و مطالبات پرداخت شده در 4 مرحله در سال 1399 و 1400 طی لیست‌های تفکیک شده در 11 اسفندماه سال 1400 به ادارات کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان‌ها ارسال شده است.


او تأکید کرد: جانبازان مشمول می‌توانند با مراجعه به ادارات کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان از آخرین وضعیت پرداخت مطالبات مربوط به خود مطلع شده و در صورتی‌که نسـبت به نحوه محاسـبات انجام شده و مبلغ مطالبات اعتراضـی دارند، درخواست کتبی خود را بـا ذکر ادله و ارائه مسـتندات مربوطه جهت انعکاس و ارائه متمرکز آن به سـتاد کل نیروهای مسلح به اداره پذیرش بنیاد استان تحویل دهند.

Share

نظرات کاربران

نارنجستان