سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

گذرگاه بهشت

دیدگاه ها، رویکردها و راهبردهای رئیس جدید بنیادشهید

کدمطلب : 20416

دیدگاه ها، رویکردها و راهبردهای رئیس جدید بنیادشهید


متاسفانه بنیاد به یک نهاد خدماتی تبدیل شده؛ در صورتی که باید یک نهاد حقوقی و پشتیبان ایثارگران برای احقاق حقوق آن ها باشد. بنیاد باید به یک سازمان معاضدت حقوقی تبدیل شود و از اموال و دارایی ایثارگران...


هوران - دکتر سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی در نشست علنی روز یکشنبه، 21 شهریورماه مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی تقاضای استعفایش از نمایندگی مشهد و کلات و پذیرفتن ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران، سخنانی را ایراد کرد که می تواند بیانگر بخش اصلی نگرش ها، راهبردها و برنامه های کلی تحولی وی در این بنیاد باشد.


ما بخش هایی که مستقیما مربوط به موضوع ایثارگران و نقطه نظرات رئیس جدید بنیاد شهید و امور ایثارگران بود را انتخاب کرده و به عنوان دیدگاه وی درباره بنیاد، ایثارگران، فرهنگ ایثار و شهادت و رئوس کلی برنامه هایش می باشد، در معرض نظر کاربران عزیز ایثارگر قرار می دهیم:


فلسفه انتظار منتظر جانبازی و ایثار در مسیر حقانیت اسلام است. انسان منتظر و جامعه ای که می خواهد جامعه انتظار باشد روح حاکم بر او باید روح ایثار و شهادت باشد.


اساسی ترین رکنی که انقلاب اسلامی را منطقةالفراغش با سایر تمدن ها، کشورها و ایدئولوژی ها کرده شاید در همین نقطه و منطقه ایثار، فداکاری، کمال طلبی و آخرت گرایی باشد تا انقلاب اسلامی آن را احیا کرد.


ما با دولت در تضاد و تناقض نیستیم. تعداد زیادی از همکاران از رئیس جمهور محترم حمایت کردند لذا مجلس باید تمام تلاش خود را انجام دهد که این دولت با موفقیت‌های فراوان روبرو شود. این موضوع بود که موجب شد من به پذیرش مسئولیت بنیاد شهید و امور ایثارگری لبیک بگویم.


رئیس جمهور در پشت تریبون اعلام کردند که برخی از مسئولیت‌ها اولویت من نیست؛ که البته من پیش از این عرض کرده بودم که نسبت به مسئولیت در آن حوزه‌ها تمایلی ندارم، من به رئیس جمهور عرض کردم که در خدمت شما هستم اما موضوع باید متعین در بنده باشد؛ چرا که من نماینده مجلس هستم. بنابراین باید موضوع با آقای قالیباف به نمایندگی از مجلس مطرح شود؛ که تمامی این مسیر اتفاق افتاد اما وقتی صحبت از بنیاد شهید و امور ایثاگران شد، بنده بلافاصله و بدون هیچ دغدغه‌ای پذیرفتم که در خدمت باشم. چرا که خدمت به شهدا محل سوال، اشکال و اما و اگر ندارد.


امام فرمودند چون خدمت به شهدا افضل است، بنیاد شهید نیز افضل نهادها است، حضرت‌ آقا نیز در جایی فرمودند حیات انقلاب اسلامی وابسته به این بنیاد است.


انسان هر مسئولیتی که برعهده دارد، باید برای خدمت به این سازمان که تمدن‌ساز، گفتمانی و فرهنگی بوده اما در حال حاضر تنها به سازمانی خدماتی تبدیل شده و از چشم جامعه افتاده بر زمین بگذارد... هیچ مقامی بالاتر از خدمت به شهدا نیست.


بنیاد شهید، سازمانی بزرگ بوده و از نظر بودجه مصوب، این سازمان چهارمین یا پنجمین دستگاه اعتباری کشور است که در حال حاضر متأسفانه با بی‌انضباطی اقتصادی روبرو است و حوزه‌های مختلف آن نیاز به انضباط‌بخشی دارد.


شخصیت ولایتمداری مانند حجت الاسلام رئیسی حتما این موضوع را مورد نظر قرار دادند و در رابطه با این مسئله استعلام گرفتند. رهبر معظم انقلاب نیز فرموده اند دولت اگر در جایی نیاز به نیرو دارد بدون دغدغه به آن مراجعه کند و حتی نام برخی از اشخاص را هم برده اند.


براساس ماده 12 اساسنامه بنیاد شهید، به روشنی مشخص است که در مورد این سازمان رئیس جمهور فرد مورد نظر خود را پیشنهاد می دهد و پس از اینکه به تائید مقام معظم رهبری برسد ادامه این فرآیند انجام می شود. لذا اطمینان داشته باشید که این مسیر طی شده و سپس مکاتبات با مجلس انجام گرفته است.


بنیاد شهید نیاز به پالایش قوانین در حوزه ایثارگری دارد و حتما مجلس باید در این زمینه کمک کند... 12 میلیون نفر جامعه هدف ما در بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند که بخشی از آن، حدود 3 میلیون نفر خدمات دریافت می کنند و بخشی دیگر فراموش شده اند؛ که شامل رزمندگان، جانبازان کمتر از 25 درصد و ... هستند.


سازمان رزمندگان که قرار است تأسیس شود می تواند تعداد اندکی از جامعه هدف را مورد پوشش قرار دهد. ما باید در تدوین قانون برنامه هفتم توسعه به این بخش توجه جدی داشته باشیم. خوشبختانه 179 نفر از نمایندگان در بنیاد شهید دارای پرونده هستند و 110 نفر دیگر با واسطه با بنیاد در ارتباط هستند. بنابراین به طور 100 درصد، جامعه پیش روی ما را ایثارگران تشکیل داده اند.


یکی از مهم ترین دغدغه نمایندگان در حوزه های انتخابیه نیز مسائل پیرامون حوزه ایثار و شهادت است، نمایندگان هرگاه که به حوزه های انتخابیه خود مراجعه می کنند با مراجعات فراوان خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان روبه رو می شوند. متاسفانه پس از 40 سال، به جای اینکه این افراد تاج افتخار ما باشند از مسائل حداقلی صحبت می کنند.


رویکرد سازمان را باید تغییر دهیم. متاسفانه بنیاد به یک نهاد خدماتی تبدیل شده؛ در صورتی که باید یک نهاد حقوقی و پشتیبان ایثارگران برای احقاق حقوق آن ها باشد. بنیاد باید به یک سازمان معاضدت حقوقی تبدیل شود و از اموال و دارایی ایثارگران صیانت کند. همچنین باید طرح و لایحه تهیه کند و به مجلس بیاورد تا هرجا ایثارگری دچار مشکل می شود، یک نفر از طرف بنیاد بتواند حقوق ایثارگر را بستاند. نه آنکه فرد رها شود و بنیاد هم جواب سربالا بدهد.


بنیاد شهید باید به یک سازمان راهبردی تبدیل شود... بنیاد باید سازمان مرجع باشد و برای خانواده شهدا و ایثارگران منزلت ایجاد کند. شجره ایثار باید درست شود تا هرکس که فرزند و از نسل شهید است جامعه به آن افتخار کند. البته اینها فرموده امام خمینی (ره) است که متاسفانه به فراموشی سپرده شده است.


شناسنامه رسمی برای تمامی جامعه هدف، طبق توانمندی ها و نیازمندی ها باید تهیه شود. مدیریت مبتنی بر مشارکت خانواده ایثار و شهادت باید شکل بگیرد. همچنین با انحصار، برخورد و موضوع، عدالت پایه باید باشد. رشد خانواده ایثار و شهادت باید در دستور قرار گیرد و به پیشنهاد یکی از نمایندگان، «شهد شهادت» را باید پیگیری کنیم؛ یعنی نوه شهدا را تربیت کنیم؛ همانگونه که امام (ره) در تاسیس مدارس شاهد به آن اشاره کردند. از سوی دیگر، موضوع پاسخگویی باید در اولویت قرار گیرد.


همه ما مدیون شهدا هستیم. امام خمینی فرمودند: «ملتی که شهادت دارد اسارت ندارد.» ما استقلالی که در کشور به دست آوردیم، به خاطر ایثار و شهادت است و اگر نتوانیم از آن حراست کنیم و نسل های بعد حاضر به ایثارگری نباشند، مورد تهدید قرار می گیریم. پرچمدار این شرایط باید بنیاد باشد.


شورای عالی ترویج ایثار و شهادت که رئیس آن رئیس جمهور است، سال هاست که تشکیل جلسه نداده و باید آن را پیگیری کنیم. لذا هیچ افتخاری بالاتر از پرچمداری ایثار و شهادت نیست...

Share

نظرات کاربران

نارنجستان