سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

گذرگاه بهشت

جوزدگی بی موردی که هنوز ادامه دارد/ کاش همیشه دغدغه ‌مند باشید!

کدمطلب : 20829

نگاهی به حاشیه‌سازی از حاشیه جشنواره فجر


جوزدگی بی موردی که هنوز ادامه دارد/ کاش همیشه دغدغه ‌مند باشید!


سوال این است که مگر فساد تنها در جمله نویسنده گمنامی است که بابتش چند بار عذرخواهی کرده و تذکر دریافت کرده است؟ فساد جنبه‌های دیگری ندارد؟


هوران - چهلمین جشنواره فیلم فجرانقلاب اسلامی ایران در شامگاه ۲۲ بهمن‌ماه، با تقدیر از برگزیدگان به پایان رسید اما حواشی آن به طرز عجیبی به پایان نرسیده و حتی تا خطبه‌های نمازجمعه شهر‌های مختلف نیز کشیده شده است.«نوشین معراجی» نویسنده فیلم «نمور» در نشست پرسش‌ و پاسخ فیلم، سخن نابجایی گفت. این سخن نابجا خیلی سریع با تذکر دبیرخانه جشنواره رو‌به رو شد و حتی وزیر ارشاد نیز به این سخنان واکنش نشان داد. خود او نیز با فاصله کوتاهی بابت این اشتباه عذرخواهی کرد. تا این‌جا ما با پدیده عجیبی رو‌به رو نیستیم چرا که هرکسی ممکن است اشتباه کند. نوشین معراجی هم از این قاعده مستثنی نیست.

اما نکته مهم ماجرا این است که چرا یک هفته بعد و به طور هماهنگ خطبای نماز جمعه، جامعه مدرسین، رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و ده‌ها مسئول مربوط وغیرمربوط دیگر به این موضوع می‌پردازند و آتش در حال خاموشی این جریان را دوباره شعله‌ور می‌سازند؟ آیا این جمله‌ی اشتباه، مهم‌ترین اتفاق هفته گذشته بوده است که این حجم از موضع‌گیری را به همراه داشته باشد؟ آیا اعتراضات صنف‌های مختلفی مانند فرهنگیان که در ماه های گذشته بارها به خیابان آمده و به دنبال حق قانونی خود هستند به اندازه این جمله درخور واکنش نبوده است؟ آیا همانگونه که حمید رسایی نماینده سابق مجلس در صفحه شخصی خود نوشته است، پررنگ شدن این موضوع برای به حاشیه رفتن موضوعات مهم دیگر نیست؟

هفته گذشته یک فایل صوتی از یکی از شبکه‌های معاند برای تخریب سپاه منتشر شد که حاوی نکات مهمی بود. صوتی که اصالت آن توسط رسانه‌های مختلف داخلی نیز تایید شده است. این فایل صوتی آنقدر مهم بود که رهبرانقلاب در ارتباط تصویری با مردم تبریز نیز اشاره‌ای به اهداف انتشار این صوت کردند. خطبای جمعه در مورد این فایل صوتی چه اقدامی برای تنویر افکار عمومی انجام دادند؟ آیا مسئولان را ترغیب به پاسخگویی در مورد این فایل صوتی کردند؟ آیا فریاد کشیدند که جلوی فساد را، در هر نهادی که باشد باید گرفت؟

ائمه جمعه قطعا از سر دلسوزی‌شان به محکومیت این سخنان پرداخته‌اند اما سوال مهم مردم بعد از شنیدن سخنان ائمه جمعه این است که چرا ائمه جمعه، گزینشی واکنش نشان می‌دهند؟ این اتفاق واکنش های زیادی را در پی داشت. به عنوان نمونه حجت‌الاسلام قنبریان نیز درباره آن موضع گرفته و درباره آن نوشت: چرا اعتراض ائمه جمعه و مجامع حوزوی برای یک تخلف در حوزه زنان با صدای بلند و پرتکرار شنیده میشود اما در حوزه عدالت، اشرافیت مذهبی یا مفاسد اداری نه؟! دلیل هرچه باشد نتیجه یا اثر وضعی در افکار عمومی یکی است، تبعیض دین خواهی! حجت‌الاسلام کاشانی نیز در صفحه شخصی خود نوشت: موضع گیری درباره مشکلات و خطاهای دینیِ اجتماعی، مهم و واقعا ‎شایسته تقدیر است. اما مهم تر، توازن، اولویت بندی و ‎عدالت‌محوری است.
پس کاش در هر مسئله‌ای اینقدر دغدغه‌مند باشیم.

سوال این است که مگر فساد تنها در جمله نویسنده گمنامی است که بابتش چند بار عذرخواهی کرده و تذکر دریافت کرده است؟ فساد جنبه‌های دیگری ندارد؟ آیا اگر این حجم از واکنشی که به سخنان اشتباه نوشین معراجی نشان داده شد به کار اشتباه یک مسئول، به حرف ناصحیح یک مدیر، به ترک فعل یک نهاد نشان داده می‌شد امروز ما درگیر فساد‌های ریز و درشت اقتصادی بودیم؟ آیا اگر رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح که خود در سخنانش به نوشین معراجی متذکر شده است: تو در چارچوب کار خودت میتوانی اظهار نظرکنی. در چارچوب کار خود، به پرونده فایل صوتی می‌پرداخت و پیش ازآنکه لجن‌پراکن‌ها به ساحت مقدس حاج قاسم عزیز و سپاه پاسداران تهمت بزنند، متخلفین را به مردم معرفی می‌کرد امروز باز‌هم نگران تخریب چهره حاج قاسم بودیم؟

جشنواره چهلم، جشنواره بی‌عیبی نبود اما اگر از نگاه ایرانی_اسلامی به جشنواره بنگریم یکی از فرهنگی ترین جشنواره‌های سا‌ل‌های اخیر را شاهد بودیم. جشنواره‌ای که با حداقل ترین مشکلات فرهنگی رو‌به‌رو بود قطعا شایسته تقدیر است.

Share

نظرات کاربران

نارنجستان