سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

گسل جنسی ناشی از کودک انگاری نوجوانان

کدمطلب : 17483گسل جنسی ناشی از کودک انگاری نوجوانان


چگونه کودک‌انگاری نوجوانان باعث بروز معضلات جنسی شده است؟/ افزایش سن ازدواج در کنار کاهش سن بلوغ زمینه ساز بزهکاری اجتماعی


بر اساس تحقیقات انجام شده، سن بلوغ نوجوانان حدود ۲ سال کاهش یافته و در مقابل، سن ازدواج در حال افزایش است.


اگر نیاز نوجوانان از راه صحیح مرتفع نشود، می‏تواند آنان را به سمت روابط نامتعارف و پرخطر جنسی سوق دهد.


هوران: کارشناسان می‏‌گویند سن بلوغ در نوجوانان حدود 2 سال کاهش یافته است؛ به طوری که سن بلوغ در ایران برای دختران به 11.5 و برای پسران به 13.5 سال رسیده است. شاید بتوان یکی از مهم ترین دلایل وقوع بلوغ زودرس در نوجوانان را دسترسی آزاد به اینترنت و محتوای نامناسب برای گروه سنی نوجوان دانست. شرایط اجتماعی و بیولوژیک و حتی اقلیمی نیز در این امر اثرگذار هستند.

تحقیقات نشان می‏‌دهد 60 درصد دختران ایرانی تا قبل از سن 18 سالگی دوستی با جنس مخالف را تجربه می‎کنند که این آمار بسیار جای تأمل دارد؛ اما مسئله جالب تر و تأمل برانگیز تر این است که حدود 40 درصد از این افراد دوستی خود را قبل از 14 سالگی و در دوره متوسطه اول یا همان راهنمایی آغاز کرده اند.

این آمار حاکی از آن هستند که سن شروع احساس نیاز جنسی در نوجوانان کاهش یافته و در مقابل، سن ازدواج روز به روز در اثر عوامل اقتصادی و اجتماعی-فرهنگی در حال افزایش است. امروزه نوجوان ایرانی در سنین پایین به بلوغ می‏‌رسد و نیازهای جنسی او نمایان شده و به او فشار وارد می‏‌کند.


از طرفی به دلیل وجود مشکلات اقتصادی و انتظارات بی جای خانواده‏ها برای شروع یک زندگی مشترک در سنین پایین، ازدواج آنان چندین سال به تعویق می‏‌افتد و باعث افزایش فشار روانی بر فرد می‏‌گردد.


حال ما شاهد شکل گیری یک دوره نیاز جنسی هستیم که به صورت ناعادلانه ای سرکوب می‏‌شود و نوجوانان را با مشکلات روحی و عاطفی و اجتماعی رو به رو می‏‌کند.

بسیاری از روانشناسان معتقدند سرکوب نیازهای جنسی و عدم پاسخگویی درست به آن‏ها باعث ایجاد مشکلات روحی برای فرد شده و حتی امکان تبدیل وی به یک بزهکار اجتماعی در آینده را فراهم می‏‌کند. در این دوره‏ی طولانی که بین شروع نیاز تا زمان پاسخگویی به آن ایجاد می‏‌شود، فرد به دنبال راهی برای ارضای نیاز خود است. با توجه به عدم امکان ازدواج، نوجوان آسان ترین راه جایگزین را انتخاب می‏‌کند و آن، روابط نامتعارف و نامشروع جنسی است که به صورت پنهانی صورت می‏گیرد. فرد در این حالت به «ارضای نیاز در پَستو» شرطی می‏‌شود؛ آنگاه بازگشت او از این مسیر بسیار سخت‏تر شده و با شیوع این اتفاق، به بحرانی جنسی جبران ناپذیر در جامعه منجر خواهد شد.

علاوه بر این، معضلات حقوقی و اجتماعی-فرهنگی فراوانی را برای شخص و جامعه ایجاد خواهد کرد.
اعداد و ارقام بالا نمایانگر یک گسل جنسی در جامعه هستند که زنگ خطر انحرافات گسترده جنسی در آینده ای نه چندان دور و تزلزل بنیان خانواده در ایران را به صدا در آورده است. اگر نیازهای جنسی افراد به سوی ازدواج که بهترین راه برای آرامش روحی فرد است، هدایت نشود و مسیر آن با قوانین و شرایط مختلف سد شود، بی شک راه انحرافات جنسی در جامعه را بیش از پیش می‏‌گشاید.


محدود کردن ازدواج نوجوانان با عنوان کودک همسری و جلوگیری از ارضای صحیح نیاز جنسی آنان، یکی از این موانع است که موجب خسارت های اجتماعی مختلفی برای افراد خواهد شد.
 
Share

هوران را در چیام رسان سروش دنبال کنید

نظرات کاربران

نارنجستان