سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

ماشین سرمایه سوزی بورس

کدمطلب : 19775

ماشین سرمایه سوزی بورس


شاید بیش از صد بار حسن روحانی و تیم اقتصادی دولت مردم را تشویق به سرمایه‌گذاری در بورس کرده‌اند، اما شاذترین و غیرعلمی‌ترین صحبت حسن روحانی زمانی بود که او به مردم پیشنهاد داد همه چیز را به بورس بسپارند!


گروه اقتصادی هوران: اواسط سال ۹۸ بود که بازار بورس به مهم‌ترین محل سرمایه‌گذاری مردم تبدیل شد. اتفاقی که فرصت‌های زیادی را به وجود آورد، اما دولت بعد از تصاحب چند ده هزار میلیارد از اموالی که به بورس وارد شده بود، چنان زیر پای این بازار را خالی کرد که بیشتر سهام‌داران به خاک سیاه نشستند.

شاید بیش از صد بار حسن روحانی و تیم اقتصادی دولت مردم را تشویق به سرمایه‌گذاری در بورس کرده‌اند، اما شاذترین و غیرعلمی‌ترین صحبت حسن روحانی زمانی بود که او به مردم پیشنهاد داد همه چیز را به بورس بسپارند!

حسن روحانی در ۱۶ مرداد امسال در ارتباط با بازار سرمایه گفت: آن‌هایی که کارمند هستند و حقوق ثابت دارند، وقتی بازنشسته می‌شوند، این حقوق ثابت و کمتر می‌شود و باید چیزی در کنار آن باشد که در دوران بازنشستگی آن را جبران کنند و آن هم صندوق‌هایی است که امروز فعال است و ان‌شاءالله می‌توان با شرایطی که بورس ما فراهم می‌کند، این صندوق‌ها می‌توانند فعال‌تر شوند.

وی ادامه داد: با شرایطی که بورس دارد صندوق‌های ما می‌تواند فعال‌تر بشود. بخش دولتی به تدریج بعد از سرمایه‌گذاری و به‌ثمر رساندن باید کم کم کنار بروند و صاحب سهام باشند و این برای آینده فعالیت آن‌ها ثمربخش‌تر است.

روحانی گفت: با شرایطی که بورس نشان می‌دهد اوضاع بهتر خواهد شد؛ مردم باید همه چیز را به بورس بسپارند.

مدتی بعد دولت سهام چهار شرکت پالایشگاهی شامل نفت تهران، نفت اصفهان، نفت تبریز و نفت بندرعباس را در قالب یک صندوق پالایشی عرضه کرد و هر فرد با کد ملی خود می‌توانست پنج میلیون تومان "دار دوم" خریداری کند.

با وجود اینکه رئیس‌جمهور مردم را مستقیما تشویق به سرمایه‌گذاری در صندوق پالایشی یکم کرد، کسانی که در آن زمان پنج میلیون تومان از این سهام را خریداری کرده بودند، سرمایه‌ آن‌ها با حدود 40 درصد ضرر به آستانه سه ملیون تومان رسیده است.

دقیقا چهار روز بعد از این صحبت‌ها روند نزولی بورس شروع شد و این روزها شاخص کل با سقوط هفتصد هزار واحدی از دو میلیون به یک میلیون و سیصد هزار رسیده است.

در این میان تنها از مالیات بر سهام حدود ده هزار میلیارد تومان و از فروش برخی سهام‌های دولتی بیش از شانزده هزار میلیارد تومان عاید دولت شده است.

دو سرمایه مهم قربانی پرشدن جیب دولت از بازار بورس شد، اول اعتماد مردم به سرمایه‌گذاری در این بازار و دوم سرمایه‌هایی که بعضا با سال‌ها رنج و سختی انباشته شده بود و در کوره سرمایه‌سوزی بورس نابود شد!

حالا نه کسی پاسخ مردمی که با هزار امید سرمایه‌های ریز و درشت خود را به‌واسطه اظهارات دولتی‌ها به بورس سپرند را می‌دهد و نه نهادی برای پیگیری وعده‌های کذب حسن روحانی عزمی دارد؛ مردم مانده‌اند و زمین سوخته‌ای که ماه عسل طمع دولت اصلاح‌طلب به جیب مردم است.

Share

نظرات کاربران

نارنجستان