سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

گذرگاه بهشت

رئیس جمهور با اشاره به جایگاه یوم الله ۲۲ بهمن/امید ما به مردم است، نه وین و نیویورک

کدمطلب : 20806

رئیس جمهور در نماز جمعه تهران به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی:


امید ما به مردم است، نه وین و نیویورک/ در سیاست خارجی نگاه ما به همه کشورها متوازن است/ دور شدن از مردم دور شدن از انقلاب است


رئیس جمهور با اشاره به جایگاه یوم الله ۲۲ بهمن گفت: ۲۲ بهمن یوم الله است و جلوه قدرت الهی به دست توانای مردم بزرگ ایران با رهبری امام عظیم‌الشأن‌مان بود.


هوران: آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور روز جمعه در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و گرامیداشت یوم الله ۲۲ بهمن ۵۷ در مصلی تهران گفت: ۲۲ بهمن‌ ماه روز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی را به همه شما و ملت بزرگ ایران و آزادگان جهان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.


رئیس جمهور افزود: یاد امام و شهدای عالیقدر انقلاب اسلامی را گرامی می‌دارم و به ارواح بلندشان درود می‌فرستم. برای جانبازان و ایثارگران عزیز از خداوند متعال طلب عافیت دارم.

دکتر رئیسی خاطر نشان کرد: ۲۲ بهمن یوم الله است. همه روزها روزهای خداست. همه شب‌ها شب‌های خداست. همه ما برای خدا هستیم. اما چرا یک روز یوم‌الله می‌شود؟.

آیت الله رئیسی با طرح این پرسش که چطور جلوه قدرت الهی در یک روز از غیر مجاری عادی آن روز را روز خدا می‌کند؟، گفت: روز ۲۲ بهمن جلوه قدرت الهی به دست توانای مردم بزرگ ایران و با رهبری امام عظیم‌الشأن‌مان بود. قدرت الهی همه را خیره کرد که چگونه ممکن است ملتی با اتکال به خدا و با اعتماد به نفس به میدان بیاید و حکومتی که مورد حمایت قدرت‌های بزرگ و سلطه‌گر است، کنار بزند و با اراده خود حکومتی به نام دین و ارزش‌های الهی برپا کند. این دست قدرت لایزال الهی بود.

دور شدن از مردم دور شدن از انقلاب شکوهمند اسلامی است

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دور شدن از مردم دور شدن از انقلاب شکوهمند اسلامی است، خاطر نشان کرد: در این ایام آنچه برای همه ما و همه دوستداران انقلاب اسلامی و بویژه نسل جوان ما ضرورت دارد شناخت انقلاب اسلامی بویژه شناخت عناصر هویت‌ساز آن است.

دکتر رئیسی با تاکید بر اینکه «عناصر هویت‌ساز انقلاب اسلامی» باید دقیق شناخته شود، به بیانات رهبر انقلاب در مورد «جهاد تبیین» اشاره کرد و گفت: «جهاد تبیین» از اموری است که بسیار ضرورت دارد و ابعادش همچنان باید بیان شود.

رئیس جمهور با اشاره به عناصر هویت‌ساز انقلاب اسلامی تصریح کرد: یکی از عناصر مهم هویت دینی انقلاب اسلامی است. دین در عرصه زندگی انسان معاصر، می‌خواهد همه شئون براساس دین و آموزه‌های دینی اداره شود. مردمی بودن هم یکی از عناصر هویتی انقلاب اسلامی است. این انقلاب مردم پایه است. اساس را مردم شکل دادند و رقم زدند. حامیان این انقلاب مردم هستند. ادامه دهندگان این مسیر بازهم مردم‌ هستند.

انقلاب سال ۵۷ غیر طبقاتی و برای تمام مردم بود

آیت الله رئیسی غیرطبقاتی بودن این انقلاب را یکی دیگر از عناصر هویت‌ساز انقلاب برشمرد و خاطر نشان کرد: انقلاب‌ها و خیزش‌هایی که در شرق و غرب اتفاق افتاد بر یک قشر و طبقه خاصی استوار بود اما این انقلاب، انقلاب غیرطبقاتی است. همه مردم به معنی وسیع «کلمه مردم» از همه طبقات حضور دارند.

دکتر رئیسی «استقلال‌جویانه بودن»، «آزادی‌خواهانه بودن»، «عدالت‌طلبانه بودن» را از دیگر عناصر این انقلاب دانست و خاطر نشان کرد: این انقلاب در درون خودش عدالت‌خواه و عدالت‌طلب است. هیچ‌زمان نمی‌توان عنصر عدالت را از انقلاب اسلامی جدا کرد زیرا که در درون انقلاب اسلامی عدالت‌خواهی و عدالت‌طلبی و ضدظلم و ضد فساد بودن نهادینه شده است.

هاضمه انقلاب شکوهمند اسلامی، فساد و ظلم را نمی‌پذیرد

رئیس جمهور تصریح کرد: در درون این انقلاب ضد استکبار بودن نهادینه شده است. یعنی هاضمه انقلاب شکوهمند اسلامی، فساد و ظلم را نمی‌پذیرد، این موضوع مثل کسی است که غذای مسمومی را بخورد اما هاضمه انسان سم را نمی‌پذیرد. هاضمه انقلاب اسلامی ضدظلم و ضد فساد است.

دکتر رئیسی در مورد ویژگی‌های رژیم ستم‌شاهی گفت: رژیم ستم‌شاهی مظهر تام و تمام وابستگی استبداد، دیکتاتوری، خضوع در مقابل قدرت‌های سلطه‌گر، گردنکشی در مقابل خواست مردم، آلوده به انواع فسادها، ظلم به مردم و به کشور بود.

آیت الله رئیسی اظهار داشت: انقلاب اسلامی آمد که این رژیم، فاسد و مورد حمایت قدرت‌های سلطه‌گر را از میان بردارد و نظامی مبتنی بر دین و آنچه که مردم بارها فریاد زدند «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» را برپا کند.

رئیس جمهور افزود: پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تمدنی را رقم زد که این تمدن به نام اسلام و جمهوریت در مقابل تمدن‌هایی که قطب‌بندی‌های جهان را شکل می‌داد، تمدنی نوین بود. این مدنیت همراه خودش همه سعادت را برای انسان معاصر فریاد می‌زند. این تمدن دارای یک شاخصه‌های مهمی است که می‌طلبد در وقتی دیگر در مورد این شاخصه‌های سخن گفته شود.

شعارهای انقلاب فطری و جهانی است

دکتر رئیسی ادامه داد: آنچه مشخص است آن است که شعارهای انقلاب اسلامی، شعارهایی فطری و جهانی است و مربوط به فطرت همه انسان‌ها و مورد پسند همه عالم است.

رئیس جمهور با طرح این سوال که انقلاب اسلامی چه می‌گوید ؟، گفت: سخن انقلاب اسلامی آزادی، اخلاق، عقلانیت و عدالت است. آنچه انقلاب اسلامی فریاد می‌زند، عبارتست از استقلال، عزت ملی، برادری، نفی سلطه و ظلم. هیچ‌کدام از شعارهای انقلاب را که مردم فریاد زدند کهنه نشده است. باید همواره شعاری که در ۲۲ بهمن ۵۷ بر زبان مردم جاری می‌شد، امروز نیز جریان داشته باشد.  Share

نظرات کاربران

نارنجستان