سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

دفاع‌مقدس نیازمند بانک جامع است

کدمطلب : 19972

سرلشکر باقری در اختتامیه دوسالانه انتخاب آثار پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت:


دفاع‌مقدس نیازمند بانک جامع است


اختتامیه اولین دوره دوسالانه انتخاب آثار پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت؛ جایزه سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی برگزار شد.


به گزارش هوران، اختتامیه اولین دوره دوسالانه انتخاب آثار پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت؛ جایزه سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، امروز ۱۴ بهمن‌ماه، با حضور سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار فضلی، محسن پرویز، سردار بهمن کارگر و پژوهشگران و نویسندگان در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.


سرلشکر محمد باقری در اولین دوره دوسالانه انتخاب آثار پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت جایزه شهید سپهبد شهید قاسم سلیمانی گفت: ایام با سعادت دهه فجر را تبریک می‌گویم و همچنین میلاد حضرت فاطمه (س)، همچنین یاد و خاطره امام‌راحل و شهیدان عزیزمان به‌ویژه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی را یاد می‌دارم.تشکر می‌کنم از این اقدام بزرگ علمی و پژوهشی، انشالله ابن حرکت به‌طور رشد یابنده گسترش پیدا کند. حوادث بزرگ تاریخی نیازمند پژوهش هستند. زیرا نقش تاریخ ساز برای آینده جامعه مورد نظر را دارد، دفاع مقدس از مهم‌ترین حادثه‌ای است که با فاصله اندک از انقلاب اسلامی رخ داد.


سرلشکر باقری افزود: دفاع مقدس و جنگ تحمیلی ۸ ساله بر منابع مادی و معنوی کشور خسارت وارد آمد و بر دهه‌ها این آثار بر کشور وارد آمده دارد. پس باید تمام عوامل آن مورد توجه قرار گیرد. از دیگر تأثیرات نسان‌دهنده اهمیت دفاع مقدس تأثیر آن بر بازدارندگی دفاعی کشور است. توسعه و تعمیق فرهنگ دفاع مقدس در کشور باید صورت گیرد و باید در این زمینه تحقیق و پژوهش اساسی صورت گیرد. اگرچه اتفاق عاشورا با هیچ اتفاقی قابل قیاس نیست اما چطور دو رخداد اسلام را زنده نگه داشته است، دفاع مقدس در مقیاس کوچک‌تری نقش‌های زیادی را برای کشور ما ایفا کرده است.


سرلشکر باقری گفت: مهم‌ترین دلیل در چرایی پژوهش مسئله تحریف، اغراق و دروغ است، تنها انجام پژوهش علمی دقیق و معیار می‌تواند این جریان سالم و زلال را از آلودگی‌ها مصون بدارد. دفاع مقدس و جبهه مقاومت با سوال اساسی مواجه است. نسل جوانی که آن ایام را درک نکردند سوال می‌پرسند چرا جنگ شد؟ چرا مدت زمان طولانی بود؟ چرا در خوزستان بود؟ چرا نبرد تهاجمی در شب بود؟ و سؤال‌های دیگر… آیا فرهنگ جامعه در آن دوران متناسب با دفاع مقدس تنظیم شده بود پس چنین سوالاتی ایجاب می‌کند تا مورد پژوهش قرار بگیرد.


او ادامه داد: تأثیر دفاع مقدس بر عملکرد و نحوه مدیریتی موضوع قابل توجه و مهمی است، ما بخش فراوانی از آنچه دفاع مقدس برای مردم بازگو می‌کنیم در قالب ادبیات، هنر سینما و تئاتر، شعر است اما چگونه می‌خواهفم مطمئن شویم آنچه که منتقل می‌شود دارای غنا، جامعیت است؟ پس باید با پژوهش غنی به آن عمق ببخشیم. صرف خاطره‌گویی کافی نیست بلکه باید متکی به منابع پژوهشی باشد.


سرلشکر باقری اظهار کرد: اگر قرار است مسیرگام دوم انقلاب اسلامی را آغاز و گام مؤثری برداریم، یعنی مرحله تمدن‌سازی باید با اتکا به این زمینه‌ها همچنین از بنیه قدرتمند انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می‌توانیم استفاده کنیم.


او بیان کرد: آسیب‌شناسی درباره آثار پژوهشی و تحقیقی باید صورت بگیرد، پژوهش‌ها باید رسمی و علمی باشد، که طبیعتاً دارای سوال و مسئله است و باید جامع‌نگر باشد. در پژوهش علمی باید کاربر و مخاطب مشخص باشد. پژوهش باید مستند باشد. در پژوهش باید زمان، منابع، پشتیبانی انسانی و مادی تأمین شود. محقق و پژوهشگر باید مطمئن و پشت‌گرم باشد از مورد هجمه قرار گرفتن خوف نداشته باشد. فقدان بانک جامع حاوی اطلاعات و پژوهش‌های دفاع مقدس را داریم هر سازمانی اطلاعات را تنها برای خود می‌ماند در حالی‌که باید این اطلاعات را در اختیار همه قرار دهد. از کارها و فعالیت‌های مواری و جزیره‌ای باید اجتناب کنیم.


سرلشکر باقری ادامه داد: ضرورت دسترسی به منابع خارجی است هر کسی نمی‌تواند به منابع خارجی دست پیدا کند باید این دستیابی به منابع خارجی در دسترس محققان قرار بگیرد. هدف مشخصی داریم هدف ما در انجام کار پژوهشی نیازمند ارائه روایتی عالمانه نه احساسی، معیار، با ادبیات غنی از دفاع مقدس در سطوح و ابعاد مختلف هستیم. ایجاد بانک جامع، تدوین درخت‌واره، تربیت پژوهش‌گر، تلاش برای خرکت در مسیر تولید علم و نظریه‌پردازی تدوین روش‌های پژوهشی خاص، باید سازمان‌فعال حفظ نشر و آثار ارزش‌های دفاع مقدس و پژوهشگاه سردار سلیمانی انجام دهند و توجه کنند و کار آنها است. دفاع مقدس در سطح کلان یک نظریه است.


او بیان کرد: ساماندهی و تقویت پشتیبانی‌ها، ساماندهی ترجمه، انتشار پژوهش‌ها و تشویق و قدردانی پژوهشگران باید در ابن زمینه صورت گیرد. موضوع مهم و با اهمیت دفاع مقدس در تمدن‌سازی و ساخت آیندگان بسیار تأثیرگذار است. باید به پژوهش‌های با کیفیت در این زمینه ارج دهیم.


همچنین سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در این مراسم گفت: موضوع دوسالانه کتاب سال‌ها است با مسئولیت حفظ آثار و نشر دفاع مقدس برگزار می‌شود که امسال با مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با پر بارتر شدن آثار در زمینه پژوهش برگزار شد.


او ادامه داد: پژوهش در سطح عملیاتی و سطح تاکتیکی به عهده بنیاد حفظ آثار است و ما تلاش می‌کنیم تا بتوانیم به گونه درستی انجام دهیم. این کار در سطح ملی است و تمامی ارگان‌ها و سازمان‌ها در کنار همدیگر تلاش کردند تا این فعالیت به سرانجام برسد. انشالله بتوانیم همچنان راه شهدا را ادامه دهیم و عاقبت‌مان شبیه سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی شود.


محسن پرویز دبیر علمی این رویداد گفت: خدا را شاکرم که سردار فضلی ار بستر بیماری بیرون آمدند و ما امروز در خدمت ایشان هستیم. ما اگر می‌خواهیم افرادی امسال شهید سلیمانی، شهید همت، شهید باکری، شهید خرازی و.... متولد شوند تنها زنده نگه‌داشتن خاطرات کافی نیست، بلکه نیازمند این هستیم که پژوهش در این زمینه‌ها صورت بگیرد. تا بتوانیم امسال این افراد پرورش پیدا کنند. در سازمان‌های علمی، پژوهشی و دانشگاهی باید امکانات و اطلاعات پژوهشی در زمینه دفاع مقدس را در اختیار فعالان قرار دهد تا بتوانند اشخاص از این منابع استفاده کنند ما کمی در این زمینه ضعیف عمل کردیم که باید در ارتقای آن تلاش کنیم.


پرویز افزود: باید از این دریای عظیم استفاده کنیم، عرصه دفاع مقدس تبدیل به تاریخ خواهد شد، حماسه آزادسازی خرمشهر قطعاً در تاریخ می‌ماند اما باید از دستاوردهای آن هم استفاده کنیم. در نتیجه باید به حوزه پژوهش بیش از پیش اهمیت دهیم و توجه کنیم.


علی‌محمد نائینی ضمن تبریک دهه مبارک فجر سالروز تولد انقلاب اسلامی و ولادت با سعادت حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (س) گفت: گرامی باد یاد و خاطره امام راحل عظیم‌الشأن رضوان‌ا…علیه، شهدای انقلاب اسلامی، مقاومت، امنیت و سلامت به ویژه سیدشهیدان جبهه مقاومت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی. همچنین تقدیر و تشکر از حضور ارزشمند پیشکسوتان جهاد و شهادت، همه اندیشمندان، پژوهشگران، راویان، نویسندگان، رؤسای مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی و عموم خواهران و برادران ارجمند خیرمقدم می‌گویم.


او ادامه داد: لازم می دانم از حضور تک تک سروران در اختتامیه «اولین دوره دو سالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت» به ویژه سردار سرلشکر باقری ریاست محترم ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرلشکر سیدرحیم صفوی رئیس محترم پژوهشگاه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، سردار فدوی جانشین محترم فرماندهی کل سپاه و رئیس هیأت مدیره مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس تقدیر و تشکر می‌کنم. از برادر عزیزم سردار کارگر ریاست محترم بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که در شکل‌گیری و هماهنگی این اقدام مهم، حقیقتاً به خوبی ما را کمک کردند تقدیر و تشکر می‌کنم.


نائینی افزود: مراسم انتخاب آثار برتر پژوهشی یکی از برنامه‌های بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس است که تجربه مشابه قبلی آن، مراسم دو سالانه انتخاب کتاب و فیلم دفاع مقدس و مقاومت است. ایده این مراسم همزمان با هفته پژوهش ۱۳۹۸ توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس مطرح و در نشست اولیه با حضور یک صد نفر از پژوهشگران و مدیران مراکز مطالعاتی حوزه دفاع مقدس و مقاومت ابعاد آن مورد بررسی و استقبال قرار گرفت.


به گفته او، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با تجربه‌ای قریب ۴۰ سال کار اسنادی و پژوهشی در ضبط، جمع‌آوری، سازماندهی و گویاسازی اسناد دفاع مقدس و ایجاد یک گنجینه بزرگ و منحصر به فرد و سپس انجام پژوهش‌های تاریخی و تولید آثار منحصر به فرد با بهره‌گیری از منابع دست اول، بعنوان مرجع مهمی در تحقیقات جنگ، توفیق و افتخار دارد تا در چهل و دومین فجر انقلاب اسلامی و با یاد و نام سردار دل‌ها سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و با هماهنگی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس اولین دوره دو سالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی را اجرا و اختتامیه آن را با حضور شما عزیزان برگزار کنند.


او گفت: هدف اصلی انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت «جایزه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی» بررسی دستاوردهای علمی و پژوهشی در ابعاد مختلف دفاع مقدس و مقاومت و تجلیل از پژوهشگران و مراکز تحقیقاتی برجسته در چهل سالگی دفاع‌مقدس و انتخاب بهترین کتب پژوهشی و رساله‌های دکتری در ابعاد مختلف دفاع مقدس و مقاومت در دو سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ است.
رئیس مرکز اسناد دفاع مقدس ادامه داد: جمع آوری آثار و پژوهش‌های موجود و تحلیل کارهای انجام شده، احصای نیازهای پژوهشی جدید، گسترش تجربه‌های علمی، تعامل و همکاری میان پژوهشگران و مراکز اسنادی و تحقیقاتی، تقویت فرهنگ پژوهش و پژوهشگری در حوزه دفاع مقدس و مقاومت هدف‌های دیگر این برنامه است‌.


او گفت: پژوهشگران دفاع مقدس و مقاومت نه تنها تولیدکنندگان قدرت نرم و عمق‌بخشی به تفکر انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت هستند بلکه با مجاهدت‌های خود از حافظه و میراث تاریخی یک ملت بزرگ حراست می‌کنند. علاوه بر این در شرایط فعلی پژوهشگران، افسران و فرماندهان مقابله با جنگ شناختی و تحریف هستند. جنگ‌ها در دنیا مبدأ تحولات هستند. دفاع مقدس از مبانی معرفتی و رویکرد اجتماعی برخوردار و به آن تعبیر گنج شد. تنها با پژوهش استخراج این گنج معنی دارد. به عبارتی پژوهشگران تولید کنندگان ثروت ملی هستند.


نائینی اظهار کرد: بررسی آثار کنونی در حوزه دفاع مقدس گویای این مطلب است که نمی‌توان از بسیاری از آثار تولید شده به عنوان آثار معیار و مستند برای ترسیم کامل شرایط محیطی و تاریخی که در آن حماسه، عزت و شرف شکل گرفت، نام برد. به نظر می‌رسد تا رسیدن به نقطه مطلوب و به رغم مجاهدت‌های موجود فاصله بسیار زیاد است. اگر پژوهش‌های هدفمند و به موقع صورت نگیرد به طور قطع به تعبیر مقام معظم رهبری هرچه از لحاظ زمان از دفاع مقدس دور شدیم دست‌های تحریف فعال‌تر خواهد شد. از این جهت باید گفت، پژوهش در ابعاد دفاع مقدس و مقاومت کار جهادی و انقلابی است.


او ادامه داد: آثار موجود منتشر شده نشان می‌دهد که بعد احساسی، عاطفی و حماسی دفاع مقدس در قالب ادبیات جنگ در این چهل سال مورد توجه بیشتر بوده و به پژوهش، تحقیق و تحلیل به عنوان یک ضرورت کمتر توجه شده است؛ به همین جهت است که براساس داده‌های آماری موجود کتابخانه تخصصی جنگ حوزه هنری از میان ۱۹ هزار و پانصد عنوان کتاب منتشر شده با موضوع دفاع مقدس و جنگ ایران و عراق، اگر بخواهیم در میان این آثار، برای منابع پژوهشی آمار جداگانه‌ای بدهیم می‌توان گفت ۳۵۰۰ عنوان آن یعنی ۱۸ درصد اثر پژوهشی هستند.


او افزود: نظام جامع موضوعات پژوهشی دفاع مقدس در مراسمی جداگانه با حضور پژوهشگران رونمایی و ارائه خواهد شد. همچنین سامانه خدمات اسنادی به پژوهشگران و تولید کنندگان آثار هنری و ادبی بعنوان زیر ساخت حمایتی در مرکز فراهم است. در دوره اول تمرکز این برنامه بر رساله‌های دانشگاهی و کتب پژوهشی بود. در دوره‌های بعدی می‌توان مقالات برتر پژوهشی را مورد توجه قرار داد.


نائینی اظهار کرد: همچنین می‌توان قلمرو شناسایی و معرفی آثار و عملکرد نهادهای مطالعاتی در حوزه بین‌الملل در ابعاد دفاع مقدس و مقاومت را بیشتر مورد توجه قرار داد. امیدوارم به برکت این ایام و دعای خیر شما عزیزان و تجربه‌های بدست آمده شاهد تقویت بیشتر فرهنگ پژوهش و پژوهشگری در حوزه دفاع مقدس و مقاومت باشیم.


در این مراسم سردار سرلشکر «سیدیحیی‌ صفوی» دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا، سردار سرتیپ بسیجی «بهمن کارگر» رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، امیرسرتیپ «سیدحسام هاشمی» جانشین رئیس هیأت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی، سردار «علی‌محمد نائینی» رئیس مرکز اسناد دفاع مقدس، سردار «علی فضلی» جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، «علی‌اصغر جعفری» مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، سردار «غلامرضا علاماتی» رئیس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس، سردار «علی ناظری» مدیر عامل مجمع ناشران دفاع مقدس، سردار «سیدمجید هاشمی‌دانا» مدیر عامل خبرگزاری دفاع مقدس و سردار «احمد غلامپور» از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس در این مراسم حضور داشتند.


همچنین در این مراسم «محسن پرویز» دبیر علمی، «حسن علایی فعال» دبیر اجرایی این آیین، «سعدالله زارعی» کارشناس مسائل بین‌الملل و «محمدرضا سنگری»، «سعید الفتی»، «احمد شاکری» از پژوهشگران دفاع مقدس حضور داشتند.

Share

نظرات کاربران

نارنجستان