سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

گذرگاه بهشت

جایزه جلال باید به نمادهای فکری آل‌احمد توجه کند

کدمطلب : 20771

زیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه جایزه ادبی جلال مطرح کرد:


جایزه جلال باید به نمادهای فکری آل‌احمد توجه کند/ پایان این جشنواره آغاز فعالیت جدید باشد


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه چهاردهمین دوره جایزه جلال آل‌احمد با بیان اینکه شعار این نویسنده بازگشت به خویشتن و مقابله با استعمار و استثمار بوده است، اظهار امیدواری کرد که در جایزه جلال به این نمادهای فکری توجه شود.


به گزارش هوران از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه چهاردهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد که عصر امروز (12 بهمن‌ماه) با حضور مسئولان فرهنگی و اصحاب قلم در تالار وحدت برگزار شد، ضمن گرامیداشت فرارسیدن ایام‌الله دهه فجر و سالروز ورود تاریخی حضرت امام خمینی (ره) به میهن اسلامی و نیز تسلیت درگذشت آیت‌الله صافی گلپایگانی، مرجع عالی‌قدر جهان اسلام در سخنانی عنوان کرد: از تلاش دست‌اندرکاران جایزه ادبی جلال که با زمان‌بندی دقیق در شرایط کرونا این کار را به اتمام رساندند و نیز مسئولان و کارکنان خانه کتاب و ادبیات ایران، دبیرخانه جایزه و نویسندگان و ناشران تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه در دولت جدید اهتمام ویژه‌ای به حوزه نشر کتاب و ادبیات می‌شود افزود: تمام تلاش ما این است که فضای رشد و تعالی را برای اعتلای فرهنگ و هنر فراهم کنیم؛ چراکه در حوزه هنر و فرهنگ به دلیل وجود مذایق مختلف عموما شاهد نشاط و طراوت مطلوب نیستیم که دلایل متعددی دارد.

اسماعیلی افزود: بخشی از این دلایل به مسائل عمومی مربوط می‌شود که به واسطه تحولات علمی و فناوری فضای مطالعه و کسب دانش تغییر کرده و بخش دیگر مربوط به حوزه سیاستگذاری و تولی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در نظر داریم فضای فرهنگی و ادبی را به سمت تعالی و رشد و حرکت جدی سوق دهیم.

وی از موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران خواست که پایان این جایزه آغاز فعالیت جدید باشد و در این راستا گفت: برخی از آسیب‌های این حوزه که داوران اشاره کردند قابل حل است و به سیاستگذاری و فضای فکری و حمایتی جدید نیاز دارد که باید فراهم شود تا در دوره بعد به نقطه‌ای برسیم که در قرائت بیانیه هیات داوران شاهد اشاره به رشد کمی و کیفی آثار باشیم.

اسماعیلی عنوان کرد: با این که کار ما در جوایز ادبی ارزیابی است؛ اما می‌توانیم با فراهم‌کردن فضای و مشوق‌ها زمینه‌های رشد را فراهم کنیم. ما به برنامه‌ریزی در انجام آموزش‌های جنبی در کنار آموزش‌های رسمی مراکز علمی و دانشگاهی نیاز داریم تا فضای رشد علمی پیرامونی نیز که در برنامه امسال این جایزه هم بود فراهم شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر ضرورت بسط عدالت فرهنگی در تمام حوزه‌ها توضیح داد: از چندماه پیش کاری در وزارتخانه شروع کرده‌ایم که در آن آموزش 40 هزار داوطلب فعالیت فرهنگی و هنری را به ویژه در روستاها و مناطق محروم در 11 استان و 72 شهر آغاز کرده‌ایم. تصمیم داریم که در حوزه هنری و فرهنگی تنها به صحبت اکتفا نشود و به تولید برسیم.

وی در ادامه با اشاره به نامگذاری این جایزه به نام جلال آل‌احمد عنوان کرد: جلال از بزرگ‌ترین نویسندگان معاصر است که نقش مهمی در تحولات فرهنگی داشته و نگاه به خود جلال و مشی و سلوکش در بررسی آثار باید مورد توجه باشد. ما در این جایزه به نقد غرب‌زدگی و از خودبیگانگی و تجلیل از بازگشت خویشتن می‌پردازیم و افتخار جلال این بود که «خدمت و خیانت» خود را در محضر امام خمینی (ره) آورد و یکبار امام خواستند دست در دست جلال به عنوان نماد وحدت روحانیت و جامعه روشنفکری باشند.

اسماعیلی در پایان گفت: شعار جلال بازگشت خویشتن و مقابله با استعمار و استثمار بود که امیدواریم در جایزه جلال به نمادهای فکری وی توجه شود.

Share

نظرات کاربران

نارنجستان