سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

بیانیه هیات داوران جشنواره داستان چهل سالگی انقلاب گرگان

کدمطلب : 17428

بیانیه هیات داوران جشنواره داستان چهل سالگی انقلاب گرگان + بعثت انقلاب


هوران: عصر روز سه شنبه نهم بهمن 1397 در عصر بارانی شدید شهرستان گرگان پس از سه ما و اندی کار و تلاش شبانه روزی انجمن‌های سه گانه؛ هوران - شین - گرگان با همکاری و همدلی نهادهای‌همسو مراسم اختتامیه جشنواره چهل سالگی داستان بعثت انقلاب در دو بخش آزاد و ویژه با حضور صدها نفر از نویسندگان و علاقه مندان و مسئولین از سراسر استان گلستان در سالن نگاه تالار برگزار شد.


بیانیه هیات داوران؛ 


با سلام درود به روح پرفتوح بنیانگذار انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) و شهیدان راه آزادی، خجسته باد می‌گوییم چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی، بعثت انقلاب و بهاران آزادی را به


به خویشان، به دوستان، به یاران آشنا
به مردان تیزخشم که پیکار می‌کنند
به آنان که با قلم تباهی دهر را
به چشم جهانیان پدیدار می‌کنند


ادبیات از تاریخ، صادق‌تر است. ادبیات را می‌توان نوعی دموکراسی در تاریخ‌نویسی تلقی کرد و درست همین‌جاست که اهمیت دوچندان می‌یابد.


چرا که هر شاعر و نویسنده‌ای خود یک روایت‌گر تاریخ است؛ تاریخ سیاسی و اجتماعی و هرآنچه که بر انسان و جامعه و جهان می‌گذرد و تفاوت دیگر آن که تعبیر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) بیان آن خورشیدگونه است، آنجا که می‌فرمایند دشمنی با هنر، دشمنی با خورشید است. داستان، هنر هنرهاست. زیرا روایت‌گر زندگی است و زندگی، هنر انسان است. انسانی که «فی کبد» آفریده شده است و شهادت، هنر مردان خدا. مردان و زنانی که بخشی از داستان‌های جشنواره «چهل سالگی انقلاب اسلامی» که اکنون به انتهای کار خود رسیده است، روایت‌گر هنر آنان است در آیینه هنر داستان‌نویسان شهر هنر و ادب گرگان ما.


گوش‌هایتان را نزدیک‌تر بیاورید تا صادقانه بگوییم، داستان‌های شما غافلگیرمان کرد، این‌همه داستان خوب، یک‌جا و از یک شهر از ایران اسلامی، ما را به وجد آورد. گفتیم در همین ابتدا بگوییم تا قند در دل‌تان آب شود و کامتان شیرین که کام ما از کلماتتان شیرین شد.


ویژگی‌هایی که در داستان‌های رسیده به دست‌مان دیدیم اینها بود:


1. تنوع دیدگاه‌ها و سبک‌ها مهم‌ترین ویژگی بود. هر کسی اثر انگشت خود را داشت. درست بر عکس خیلی‌جاها که اعضای هر انجمنی اغلب مانند یک‌دیگرند و خصایصی جمعی دارند و خوب یا بد تفاوت‌هایشان کم است. ما تفاوت‌ها و تنوع را یک حُسن قابل‌توجه دیدیم.


2. داستان عالی در این میان وجود داشت چیزی که در برخی از جشنواره‌ها نمی‌توان یافت و با کثیری کار خوب یا متوسط روبه‌روییم. کار خوب در این جشنواره بسیار بود، طوری که رقابت برای دومی و سومی را برایمان، سخت، سخت می‌کرد.


3. داستان‌ها آن‌قدر خوب بودند که هیچ کاری سرسری خوانده نشد و مدعا آنکه در جلسه نهایی داوری که برای جمع‌بندی امتیازات و دفاع داوران از داستان‌های شما تشکیل شده بود، داستان‌هایتان با جزئیات زیادی در ذهن‌شان حاضر بود.


4. یکی از اهداف این جشنواره که توجه به بوم و حضور عناصر بومی در داستان‌ها بود در شماری از آثار به‌خوبی دیده می‌شد که شکل‌گیری گونه‌ی تازه‌ای از داستان گرگانی و محلی را نوید می‌دهد.


5. در میان آثار این جشنواره که اختصاص به داستان کوتاه داشت و به تأکید فراخوان آن، «داستان کوتاه در هر کدام‌یک از تعاریف موجود»، آثار داستانی شایسته و حتی درخشانی در قالب داستانک، مونولوگ، خاطره و سایر گونه‌ها به دست‌مان رسیده بود که می‌توانستند در جشنواره‌های اختصاصی خود، مورد‌توجه قرار گیرند، لیکن به خاطر قالب این جشنواره، در بارم‌بندی خاص داستان کوتاه، امتیاز شایسته خود را کسب نکردند.


گفتیم که داستان‌های کوتاه شما، غافل‌گیرمان کرد، همین غافل‌گیری، توقع‌مان را از شما بالا برده است و گاه حسرتی بر دلمان نشانده است که داستان‌نویسان ما با اندکی توجه و وقت گذاشتن و آموزش اصولی و مطالعه و حتی بازنویسی می‌توانستند، آثارشان را ناب‌تر ارائه کنند. در همین زمینه نکاتی را یادآور می‌شویم:


1. در موضوعاتی مانند انقلاب اسلامی و حوادث آن نظیر حماسه پنجم آذر گرگان که بنا به سن نویسنده در دایره تجربه زیستی قرار نمی‌گیرد، به پژوهش کتاب‌خانه‌ای و تحقیق میدانی و هوشمندی در طراحی فضای داستانی و ... نیازمندیم.


2. عناصر بومی که جزئی از تجربه زیستی ما و در گنجینه‌ای برای بهره گرفتن و هویت دادن به اثر ماست بیش از این باید مورد توجه قرار گیرد. خاص و جذاب و یگانه بودن ما و اثر ما در همین بهره‌گیری‌هاست.


3. نثر داستان مهم‌ترین بخش داستان است که بستری برای تمام عناصر دیگر است. غلبه گونه نثر فضای مجازی و سایر رسانه‌های دیداری و شنیداری در برخی آثار به‌وضوح مشهود بود.


4. در بخش نثر آثار، باید یادآور شد که تقریباً در تمامی آثار، نوعی بی‌توجهی به درست نویسی(رعایت نیم‌فاصله، استفاده از علائم نگارشی، املاء درست واژگان، اصول صحیح شکسته‌نویسی، هم‌خوانی افعال با شخص و زمان و ...) به چشم می‌خورد. صورت درست دیالوگ‌نویسی، پاراگراف‌بندی و سطربندی و حتی اصول صحیح استفاده از محیط نرم افزار وُرد از ضعف‌های اغلب آثار بود.


5. عدم پایبندی به ویژگی‌های مورد اتفاقِ قالب داستان کوتاه، مانند عدم تعدد شخصیت‌ها، محدودیت طول زمانی، بهره‌گیری بهینه از عناصر داستانی و بسط فضا و توصیفات آن‌گونه که مناسب قالب داستان بلند و رمان است و ... در برخی دیگر از داستان‌ها به چشم آمد.


6. شعار زدگی در بخش‌هایی از برخی داستان‌های با موضوع انقلاب و دیگر داستان‌ها نیز دور شدن از زیباشناسی و غلتیدن به دامن شعار را موجب شده بود.


داوران جشنواره ضمن سپاس‌گزاری از همه دست‌اندرکاران، پیشنهادهای خود را به شرح زیر تقدیم می‌کند:


1. آموزش مداوم با اولویت‌های مورد نیاز و رعایت پیش‌نیازهای هر دوره آموزشی برای داستان‌نویسان پیش‌بینی و اجرا شود. اصول نگارش و ویرایش و صورت‌بندی داستان و فنوتایپ اصلی‌ترین نیاز آموزشی برای شرکت‌کنندگان در این جشنواره است.


2. آثار این جشنواره از خلاقیت درخوری برخوردارند، انتشار گزیده‌ای از آثار این جشنواره پس از ویرایش، می‌تواند مخاطبان داستان کوتاه را خرسند نماید.


3. انجمن‌های سه‌گانه، «انجمن ادبی شین – انجمن نویسندگان انقلابی استان گلستان هوران و ادبیات داستانی گرگان»، برگزار کننده با یاری و همکاری «اداره کل فرهنگ و ارشاد گلستان»، مدیران دلسوز همکار در برگزاری این جشنواره، چند جلسه کارگاه بازخوانی و نقد آثار برگزیده و خوب این جشنواره ترتیب دهند.


در پایان اجر معنوی تلاش‌های شما نویسندگان گران‌قدر و همه دست‌اندرکاران جشنواره داستان کوتاه چهل‌سالگی انقلاب اسلامی را به روح امام راحل، شهیدان انقلاب اسلامی و محضر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) اهدا می‌نماییم.


هئیت داوران؛
جناب آقایان؛ مهرداد صدقی، هادی خرمالی، سید مهدی جلیلی


داوران جشنواره داستان کوتاه چهل‌سالگی انقلاب اسلامی+بعثت انقلاب


 اشاره:


بیانیه هئیت داوران توسط «سید مهدی جلیلی« نویسنده و شاعر گلستانی و عضو هئیت داوران در مراسم اختتامیه خوانده شد.


هوران - هوران


نفر اول جشنواره 


عباس پور هدایت


نویسنده جوان انقلابی گلستان


هوران - هوران


به ترتیب برندگان رتبه اول و سوم و تقدیری جشنواره داستان چهل سالگی 


1- عباس پور هدایت


2- سکینه نژاد مجنی


3- شیما محمد پور


4- فرشاد خدنگ


5- یلدا یونسی


6- آیدا حیدری


7- علیرضا بزرگ 


8سید محمد میرموسوی


9- ناهید بناپور


10- نوید بادامی


در بخش ویژه انقلاب نفرات برتر و تقدیری


شایان ایوبی


زهرا نعیمی


حسین عبدی


سید حسین حسینی نژاد


اتریسا رضائی


نسرین ...Share

نظرات کاربران

نارنجستان