سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

برگزاری مراسم اولین سالگرد درگذشت فیدل کاسترو در تهران

کدمطلب : 17204

برگزاری مراسم اولین سالگرد درگذشت فیدل کاسترو در تهران
هوران: جنگجوی خستگی ناپذیر برای صلح و امنیت دنیا/کاسترو اعتقاد داشت ذات استکباری آمریکا تغییر ناپذیر است/فیدل به ما آموخت ایده های انقلابی باید تنها راهنما و مسیر حقیقی ملت باشداولین سالگرد درگذشت رهبر انقلاب کوبا فیدل کاسترو با همکاری سفارت این کشور در تهران و همچنین خانه آمریکای لاتین و با حضور نمایندگان جنبش دانشجویی و اصحاب رسانه در مکان حسینیه هنر برگزار شد.


 اولین سالگرد درگذشت رهبر انقلاب کوبا، فیدل کاسترو با همکاری سفارت این کشور در تهران و همچنین خانه آمریکای لاتین برگزار شد.در این نشست عبدالحمید شهرابی رییس خانه آمریکای لاتین با اشاره به شخصیت فیدل کاسترو و تاثیر او در آمریکای لاتین، اظهار کرد: فیدل کاسترو یکی از راست‌قامتان تاریخ بود و او با اتکا به مردم، انقلاب کوبا را به پیش برد و توانست تحول بزرگی را در این کشور و آمریکای لاتین ایجاد کند.وی با بیان اینکه این شخصیت انقلابی کوبا به مردم و نقش مردم اعتقاد داشت و تلاش کرد به آرمان‌های انقلاب کوبا وفادار بماند، اظهار کرد: در اینجا لازم است یا شهدای انقلاب کوبا و انقلاب اسلامی را گرامی بداریم.

شهرابی افزود: به قول فیدل کاسترو، اتحاد ملت‌ها باعث تضعیف دشمنان خواهد شد و قطعا جمعیتی که در این مراسم حضور پیدا کرده‌اند بیانگر همبستگی عمیق مردم ایران با انقلاب کوبا است و این همبستگی باید حفظ شود.

همچنین در این مراسم آلکسیس باندریج وگا سفیر جدید کوبا در تهران ، نیز با تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این مراسم و همبستگی ملت ایران با ملت کوبا ، اظهار کرد: برای یک انقلابی افتخار است که بزرگداشت اولین سالگردش در چنین مکان مقدسی و در چنین کشور شجاع و دوستی برگزار شود.

این دیپلمات ارشد کوبایی در تهران با بیان اینکه فیدل کاسترو همیشه ایران و انقلابش را مورد احترام و تحسین قرار می‌داد، اظهارکرد: فیدل همبستگی و برادری را بدون شرایط و محاسبات ژئوپلتیک می‌دانست و به فاصله جغرافیایی در این زمینه توجهی نداشت.وی با بیان اینکه شخصیت فیدل کاسترو فراتر از مرزهاست و او همیشه انرژی خود را صرف مبارزه با امپریالیسم و همچنین تلاش برای وحدت و همبستگی ملت‌ها می‌کرد، ادامه داد: فیدل ما را به نحوی تربیت کرد که در مقابل مشکلات استوار باشیم. به ما آموخت که غیرممکن وجود ندارد و همیشه باید به پیروزی ایمان داشته باشیم.

باندریچ وگا با بیان اینکه فیدل ما را متقاعد کرد که راه دیگری جز داشتن آرزوی جهانی بهتر وجود ندارد و این امر در صورتی محقق می‌شود که ما برای آن مبارزه کنیم، ادامه داد: فیدل نیروی مقاوم و انتقال‌پذیری داشت که از روح پاکش تغذیه می‌شد و ایده‌هایش برگرفته از فرهنگ غنی و مطالعه‌های طولانی مدت درباره تاریخ بشریت و مردم کوبا بود.

این دیپلمات ارشد کوبایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در توصیف اندیشه‌ها و آرمان‌های فیدل کاسترو، گفت: او به ما نشان داد که مهم‌ترین و اصلی‌ترین مساله برای یک انقلاب ارزش‌های انسانی ملت‌هاست و ایده‌های انقلابی باید تنها راهنما و مسیر حقیقی ملت‌ها باشد و جهان نیاز به کشورهای هدایت‌کننده، خوب‌های هدایت‌کننده و یا مردان هدایت‌کننده ندارد، بلکه جهان به ایده‌های هدایت‌کننده نیاز دارد. فیدل به ما آموخت که انسان باشیم و همیشه با مردم به طور مستقیم و سیستماتیک در تماس باشیم.

سفیر جدید کوبا در تهران با بیان اینکه ملت‌ یار جدانشدنی فیدل کاسترو بود که بیشترین توجه را به آنان اختصاص می‌داد، اظهار کرد: او بیان همیشگی حقیقت را به یک قانون تبدیل کرد، اینکه صادقانه حرف بزنیم و راستگو باشیم و او در همین راستا توانست با بیان حقیقت اراده میلیون‌ها نفر را به خود جذب کند و لرزه بر اندام دشمنان بیندازد.

وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین میراث ایدئولوژیکی فیدل را می‌توان «در مفهوم انقلاب» خلاصه کرد، گفت: این مفهوم همچون وصیت‌نامه سیاسی است که در آن به ما می‌گوید انقلاب چیست و چگونه باید انقلابی باشیم و اولین اصل در این مفهوم مبارزه با بی‌عدالتی و امپریالیسم است.باندریچ وگا در بخش پایانی صحبت‌های خود تصریح کرد: فیدل هیچگاه به ملت خود و انسانیت پشت نکرد و ما سپاسگزاران تو را تا ابدیت همراهی خواهیم کرد.

علی نادری دانش آموخته دانشگاه امام صادق(ع) و سردبیر سایت رجانیوز نیز در این مراسم ، فیدل کاسترو را نماد حرکت آزادی خواهانه و ضد استکباری و ضد اتعماری آمریکای لاتین دانست و افزود: فیدل کاسترو از ابتدای حرکت تا روز های آخر آن چیزی که برایش مهم بود حقیقت و حق طلبی بود؛ یعنی عدالت را برای عدالت می خواست نه برای سیاسی کاری و ژست عدالت طلبی.وی افزود: اگر فیدل کاسترو مقابل استکبار ایستادگی کرد بدلیل این بود که به آزادی و رها بودن انسان ها از قیود مستکبرین و سلطه ظالمان عالم اعتقاد داشت و برای همین بود که تا روزهای آخر محکم در مقابل آمریکا ایستاد و سالیان سال با وجود فشارهای آمریکا به عنوان نماد استکبار و استعمار ظلم جهانی بر ملت و دولت کوبا این ایستادگی را داشت و رها نکرد.وی با اشاره به نامه های اواخر عمر فیدل کاسترو و تاکید وی بر مقاومت و ایستادگی مقابل امپریالیسم افزود: مذاکره و تعامل با آمریکا برای ملت و دولت کوبا منفعتی ندارد.

نادری افزود: فیدل کاسترو اعتقاد داشت اگر تمام رهبران آمریکا هم عوض شوند تغییری در ذات استکباری آمریکا ندارد، این همان موضوعی بود که حضرت امام خمینی(ره) با بیان شیطان بزرگ بدان اشاره داشتند. وی تصریح کرد: این مقابله و این ایستادگی در مقابل آمریکا با وجود همه فشارها بر مردم و دولت کوبا همچنان وجود داشت و این ایستادگی قابل تحسین است.

سردبیر رجانیوز با اشاره به روحیه مردم گرایی فیدل کاسترو عنوان کرد: فیدل کاسترو نگاهش به مردم کشور خودش بود، برای او انسان ها مهم بودند اگر به آمارهایی که به عنوان میراث فیدل کاسترو باقی مانده نگاه کنیم در حوزه درمان، سوادآموزی و ...تا دور دست ترین نقاط کوبا تحت اموزش و پوشش درمانی قرار گرفتند و به انها خدمات داده شد.

وی ادامه داد: این از یک دیدگاه نشات می گیرد که نشانه پشتوانه نظری فیدل کاسترو دارد که همه انسان ها را محترم می شمرد و همه انسان ها را برابر می دید و سعی اش ایجاد امکانات برابر برای همه و از بین بردن شکاف طبقاتی بود.نادری تاکید کرد: فیدل کاسترو در تعامل با سایر کشورها و بویژه انقلاب اسلامی همین که دید حرکت حق طلبانه ای که به دنبال استقلال، نفی ظلم، استکبار و استبداد است، از ابتدا بنای حمایت و هرماهی گذاشت.

این فعال رسانه ای در ادامه با بیان نگاه فیدل کاسترو به امام خمینی(ره) گفت: فیدل کاسترو در جایی گفته بود دوست دارم مثل امام خمینی(ره) وقتی از دنیا می روم هیچ تعلقی به دنیا نداشته باشم و سعی کرد چنین باشد.وی افزود: فیدل کاسترو هر حرکت حقیقی حق طلبانه و عدالت طلبانه و ظلم ستیزانه و استکبار ستیزانه را حرکتی در چارچوب های آرمان های خودش می دید و بر همین اساس هم رفتار سیاسی و ایدئولوژیکی خودش را بنا گذاشته است و این ارزشمند است.

نادری با مقایسه انقلاب اسلامی که انقلاب دینی است و انقلاب کوبا عنوان کرد: فیدل کاسترو حتی در ارتباط با دین هم دنبال حقیقت بود و مناظره جالبی که فیدل با پاپ داشت و همانجا می گوید آیا مسیحیتی که دارد ترویج می شود در آن عدالت، مبارزه با مستکبران و حمایت از محرومان هست و وقتی فیدل کاسترو به اسلام انقلابی می رسد می گوید اسلام همه این موارد را درون خودش دارد؛ فیدل کاسترو می گفت اسلام انقلابی و انقلاب اسلامی را به همه دنیا صادر کنید.سردبیر رجانیوز با اشاره به همدلی پدیدیآمده بعد از انقلاب اسلامی بین مستضعفین عالم تاکید کرد: همدلی بین انقلاب اسلامی و همه مستضعفان دنیا صرف نظر از دین و مذهب و نگاه شکل گرفت و تحول اساسی در دنیا ایجاد کرد.

در این مراسم پوسترهایی از جریان مبارزاتی فیدل کاسترو و زندگی وی در معرض نمایش گذاشته شده بود.همچنین در این مراسم دفتر یادبودی به مناسبت گرامیداشت اولین سالگرد درگذشت فیدل کاسترو گشایش یافته بود که مهمانان شرکت‌کننده به یاد فیدل کاسترو مطالبی را در این دفتر ثبت کردند

Share

نظرات کاربران

نارنجستان