سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

گذرگاه بهشت

از هویزه تا سومار با یک یا علی

کدمطلب : 20702

از هویزه تا سومار با یک یا علی


موشک‌های کروز برد بلند از تسلیحاتی هستند که در افزایش قدرت بازدارندگی کشورمان موثر هستند.


هوران - اقتدار دفاعی و قدرت بازدارندگی یکی از بخش‌های قدرت ملی کشور‌های جهان هستند. اقتداری که از بخش‌های متفاوتی تشکیل شده، یکی از این بخش‌ها دارابودن سلاح‌های موثر و کاربردی است. قدرت موشکی یکی از همین بخش هاست. قدرتی که مولود دفاع مقدس و تحریم‌های کشور‌هایی مانند آمریکا علیه ایران اسلامی است.


سردار شهید حسن تهرانی‌مقدم را باید پدر موشکی ایران دانست. چراکه او از دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی توانست کار طراحی و ساخت موشک را کلید بزند. حاصل کار او اما، در سال‌های بعد بیش از پیش آشکار و به رخ جهانیان کشیده شد. موشک‌هایی که هر کدام توانمندی و ویژگی‌های خاص خود را دارند. البته هستند انواعی از آن‌ها که شاید در جهان بی‌نظیر و یا کم‌نظیر باشند.


روند طراحی و ساخت موشک‌ها همپای سپاه پاسداران در وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح ادامه پیداکرد. متخصصان سازمان صنایع هوافضا توانسته‌اند در سال‌های اخیر به دستاورد‌های مهمی نیز رسیده‌اند. موشک‌های کروز در برد‌ها و شکل‌های مختلف از این جمله هستند. موشک‌های کروز در سال‌های اخیر در خدمت نیرو‌های مسلح در سراسر جهان بوده و این بخش‌ها نیز توانسته‌اند نمونه‌های متفاوتی از موشک‌های کروز طراحی کرده و بسازند. این نوع از موشک‌ها شاخصه‌های مهمی همچون قیمت پایین، توانایی پرواز و حرکت طولانی مدت‌تر و سرعت بیشتر نسبت به سایر موشک‌ها دارند.


کشف و شناسایی آن‌ها به راحتی انجام نمی‌شود و یکی از دلایل استفاده از این موشک‌ها نیز همین عنوان شده است. این موشک‌ها در هنگام حضور در عملیات‌های نظامی در ارتفاع پایین پرواز و با سرعت بالا پرواز می‌کنند و به همین دلیل در بیشتر اوقات کشف و شناسایی آن‌ها سخت است. اما این قاعده هیچ گاه مطلق نبوده و در برخی اوقات نیز این موشک‌های کشف و منهدم شده اند. سرعت بالا را هم باید دیگر ویژگی موشک‌های کروز دانست.


موشک‌های کروز دارای چهار ویژگی اصلی هستند؛ اولین ویژگی موشک‌های کروز استفاده از نیروی آیرودینامیکی در طبقات پایین جَو یعنی در بازه ۳۰ کیلومتر است. دومین ویژگی این موشک‌ها توانایی تغییر مسیر و ارتفاع حرکت خود در طول مسیر حرکت و سومین ویژگی نیز برد بیش از۵۰ کیلومتری آنهاست. قابلیت هدایت مداوم در طول مسیر به سوی هدف نهایی از مهم‌ترین ویژگی‌های موشک‌های کروز است.


کدام کروزهای برد بلند در ایران تولید می‌شوند؟


صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران را می‌توان یکی از کشورهای قدرتمند و مهم در تولید انواع موشک‌های کروز به ویژه انواع برد بلند آن به شمار می‌رود.


از هویزه تا سومار با یک یا علی


موشک هویزه


موشک کروز هویزه یکی از موشک‌های کروز ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح است که ۱۳ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ و در جریان نمایشگاه دستاورد‌های دفاعی و سازندگی توسط امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و با حضور سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه رونمایی شد.


برد موشک: ۱ هزار و ۳۵۰ کیلومتر.


نوع هدایت: سیستم هدایت چندگانه (ترکام - TERCOM)، گلوناس و INS.


مزیت‌ها: استفاده از برخی سیستم‌های پیشرفته مانند از جمله Gps و Dsmac.


از هویزه تا سومار با یک یا علی


موشک سومار
موشک سومار یکی از انواع موشک‌های کروز ساخت ایران است که اواخر اسفندماه ۹۳ با حضور سردار دهقان وزیر دفاع و سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رونمایی شد.


برد: ۷۰۰ کیلومتر.


ابعاد: ۶ متر طول و هزار و ۲۱۰ کیلوگرم جرم.


ویژگی‌ها: تاکتیک پذیری بالا، ماندگاری طولانی در صحنه نبرد، رادارگریزی، اندازه نسبتا کوچک، قابلیت حرکت در ارتفاع پایین و استفاده از پرتابگر‌های کوچک.


از هویزه تا سومار با یک یا علی


موشک یا علی (ع)
موشک کروز یاعلی (ع) اوایل سال ۹۳ با حضور فرمانده معظم کل قوا در بازدید ایشان از نمایشگاه دستاورد‌های نیروی هوافضای سپاه پاسداران رونمایی شد. این موشک در این نمایشگاه با رنگ قرمز به نمایش درآمده بود.


برد عملیاتی: ۷۰۰ کیلومتر.


وزن کلاهک موشک: ۲۰۰ کیلوگرم.


نوع موتور: توربوجت.


ویژگی‌ها: قابلیت شلیک از پرتابگر‌های زمینی و شلیک از روی جنگنده سوخو ۲۲ سپاه.

Share

نظرات کاربران

نارنجستان