سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

16 اسفند ماه سالروز شهادت سردار شهید رجبعلی دودانگه

کدمطلب : 19787

16 اسفند ماه سالروز شهادت سردار شهید رجبعلی دودانگه


انجمن نویسندگان استان گلستان هوران


16 اسفند ماه سالروز شهادت سردار شهید رجبعلی دودانگه


16 اسفند ماه سالروز شهادت سردار شهید «رجبعلی دودانگی» از سرداران شهید استان گلستان است و به همین بهانه روایتی از زندگینامه و وصیتنامه پربارش را مرور می‌کنیم:


به گزارش هوران، 16 اسفند ماه سالروز شهادت سردار شهید «رجبعلی دودانگی» از سرداران شهید استان گلستان است و به همین بهانه روایتی از زندگینامه و وصیتنامه پربارش را مرور می‌کنیم:


دوران کودکی و نوجوانی


شهید رجبعلی دودانگی 16 آذر ماه سال 1342 در شهر بندرترکمن به دنیا آمد. بعد از گذراندن مراحل طفولیت در سال 1348 در دبستان انصاری زادگاهش مشغول به تحصیل شد. با شروع تحصیلات راهنمایی، تعطیلات تابستان را در کارگاه دوچرخه‌سازی کار می‌کرد. دوران تحصیل وی در دبیرستان با حرکت عمومی مردم علیه نظام شاهنشاهی همراه بود و در این حرکت عمومی شرکت کرد. بعد از فراغت از تحصیل به عنوان سرباز وطیفه جذب سپاه پاسداران شد.
اعزام به جبهه و... شهادت


رجبعلی دودانگی با اهدای خون به هلال احمر برای رزمندگان نشان داد در انجام امور خیر نیز پیش قدم است. پس از ورود به سپاه و انجام خدمت سربازی به عضویت رسمی سپاه درآمد و در منطقه مریوان خدمت کرد و در سمت قائم مقام گردان 112 حزب الله مریوان به خدمت صادقانه‌اش ادامه داد. او در 16 اسفند ماه سال 1366 در اثر حمله هوایی دشمن بعثی به شهر مریوان در اثر ترکش راکت به درجه رفیع شهادت نائل شد.


16 اسفند ماه سالروز شهادت سردار شهید رجبعلی دودانگه


وصیتنامه:


بسم الله الرحمن الرحیم
یا ایها النفس المطئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی. با درود و سلام به همه شهدای اسلام و به پیامبر اکرم و امامان و درود بر مهدی ناجی عالم بشریت. هدف از خلقت انسان رسیدن به خداست و برای رسیدن به این راه، جز صراط مستقیم راه دیگر نیست و در این صراط مراحل زیادی است تا انسان به کمال برسد و این مراحل باید طی شود تا انسان به سعادت برسد. یعنی به خدا که نهایت کامل است و جز او هیچ کاملی نیست و اوست که ما را از خاک آفرید. خودش در قرآن می‌فرماید آخر این راه رسیدن به من است ما برای رسیدن به خدا راه شهادت که آخر مراحل است را انتخاب کرده‌ایم و برای نبرد با خصم زبون به جبهه‌ها می‌رویم و امیدوارم که در جبهه با یاری خدا و پشتیبانی مهدی(عج) اسلام را به پیروزی برسانیم تا برای تمامی جهانیان سایه عدل و قسط خود را بگستراند و برای انسانها جامعه نمونه به وجود آورد تا سرمشق تمام جوامع شود.


16 اسفند ماه سالروز شهادت سردار شهید رجبعلی دودانگه


چون ما می‌خواهیم کار حسینی بکنیم، راه ما را ادامه دهید، یعنی منتظران شهادت راه ما را ادامه خواهند داد من وصیت می‌کنم: حسین زمان را هیچگاه تنها نگذارید و همیشه سعی کنید جزء یاران حسین باشید و باید اسلام را یاری کنید زیرا تکلیف است. سخنان این پیر بزرگ و این یار و نائب امام زمان را نصب العین خود قرار دهید و در تمامی کارها از این سخنان به عنوان راه و خط مشی استفاده کنید زیرا که ولایت فقیه ولایت الله است. من وصیت می کنم که امر به معروف و نهی از منکر را بسیار جدی بگیرید و سعی کنید که از طریق اسلامی انجام دهید زیرا که پیامبر اکرم می فرمایند: "این دو از عزیزترین ها هستند." امیدوارم که خداوند توفیق شهادت و جهاد در راه خود را به من عطا کند و به شما برادران قدرت شناخت و انجام دستورات قرآن و پیروی از خط ولایت فقیه را بدهد و ما را در این راه یاری نماید.سیره شهید رجبعلی دودانگی:
شهید رجب علی دودانگی در شهرستان بندرترکمن و در خانواده مذهبی و شیعه چشم به جهان گشود.تحت تعالیم دینی و تربیتی پدر و مادر رشد و نمو یافت و با گذشت زمان ، خود نیز به حلقه ی عاشقان مکتب سرخ علوی و حسینی پیوست.
علاقه ی وافر رجب علی به قرائت قرآن مجید و توجه به اذکار و ادعیه ی مختلف زبانزد عام و خاص بود تا آن جا که به هنگام ذکر و نیایش ، آن چنان غرق در معانی و مفاهیم بلند آن می شد که تاثیر آن در چهره و رفتارش نمایان می گشت. بر این عقیده سترک استوار بود که اگر بنا دارید، احکام قرآن و اسلام در کلیه امور جاری زندگی، جریان عمیق و دائمی داشته باشد، شایسته است سنت واجب امر به معروف و نهی از منکر که قیام امام حسین (ع) نیز پایه ی آن استوار بود در صحنه های مختلف و در جای جای نظام جمهوری اسلامی تسری یابد.
رجب علی در کنار تعلیم و فراگیری آموزه های دینی، آموزه های علوم کلاسیک را نیز با جدیدت هر چه تمام پیگیری می کرد و در این راستا توانست مدرک دیپلم تجربی را با موفقیت هر چه تمام اخذ نماید و زمانی که تصمیم به ادامه تحصیل در مدارج بالاتر را در مدرسه ی عالی «پارس» داشت به واسطه ی نیاز جبهه و جنگ به وجود جوانان متعهد و عاشق امام و ولایت، از ادامه ی تحصیل در مدارج بالاتر باز ماند و به دانشگاه ، عشق و ایمان یعنی جبهه راه رفت، تا تمام و کمال در این دانشگاه تلمذ نماید.
در کنار همکاری های لازم نهاد مقدس بسیج در راستای ایجاد آمادگی جوانان جهت حضور در جبهه، خود نیز یک دوره «پزشکیاری» را در سپاه گذارنید.
عاشق عزیمت به جبهه های نور علیه باطل بود تا آن که هرگاه موعد عزیمتش فراهم می آمد، چنان شاد و مسرور می شد که همسایگان او را خطاب قرار داده و می گفتند : مهدی! مگر می خواهی عروسی بروی؟
بر این عقیده پایدار بود که تا حد امکان باید جوانان را جذب بسیج و پایگاه نمود تا قوا و انرژی جوانان در سایه ی حضورشان در خیابانها و معابر عمومی هرز نرود.
رجب علی اندک حقوقی ناچیزی نیز که از سپاه دریافت می داشت را در راه کمک به نیازمندان هزینه می کرد.
با حضور بیدار و آگاهانه ی خود در جبهه های حق علیه باطل همواره منشأ خیر و برکت بود. تا آن جا که با قبول مسئولیت های بزرگ در قالب فرماندهی گروهان و جانشینی گردان توانست شکوه و قدرت بی مثال خود را به رخ دشمنان بعثی نابکار بگشاند.
رجب علی دودانگی سرانجام به تاریخ شانزدهم اسفند 1365 در راه تلاش برای به رساندن اهداف انقلاب و امام در جبهه ی مریوان در اثر بمباران هوایی و ترکش راکت به بدن مطهرش به آرزوی دیرینه اش که شهادت در راه خدا بود نائل گشت.


 مجری کتاب شهید دو دانگه 


انجمن نویسندگان استان گلستان هوران

Share

نظرات کاربران

نارنجستان