سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

گذرگاه بهشت

سلحشوری شهیدعالی فرمانده گردان مسلم بن عقیل(س)

کدمطلب : 20487

عملیات والفجر 6 


سلحشوری شهیدعالی فرمانده گردان مسلم بن عقیل(س)


هوران - پس از عملیات والفجر 1 ، بخش جنوبی استان ایلام با وجود اهمیت بسیار، به منطقه‌ای آرام و پدافندی تبدیل شد و تصور می‌شد دیگر در این بخش راه‌کارهای نظامی به منظور پیشروی قوای خودی، وجود ندارد.


شهید ذبیح ‏الله عالى


در عین حال در آستانه عملیات خیبر و تلاش برای طراحی نبرد و آماده سازی این منطقه جهت اجرای عملیات، آغاز شد.


بر این اساس یک روز پس از نبرد والفجر 5 در جنوب مهران، سرانجام در بامداد 2/12/1362 عملیات والفجر 6 با رمز «یا زهرا (س)» در منطقه عمومی چیلات واقع در جنوب دهلران آغاز شد.


نیروهای خودی به استعداد 8 گردان به منظور تسخیر مواضع مستحکم و دست نخورده دشمن با عبور از رودخانه چیلات، وارد عمل شدند و پس از درهم شکستن خطوط دفاعی به حرکت خود در عمق مواضع نیروهای عراقی ادامه دادند.


رزمندگان اسلام در این یورش موفق شدند ضمن انهدام ده‌ها دستگاه تانک، نفربر و شمار فراوانی خودرو دشمن، بخشی از یگان‌های سپاه چهارم و تیپ 77 ارتش عراق را متلاشی و منطقه‌ای حدود 50 کیلومتر مربع، شامل ارتفاعات مرزی مشرف به شهر علی غربی و جاده مرزی و تدارکاتی «طیب ـ علی‌غربی» عراق را تصرف کنند.


پس از چند روز نبرد و دفع پاتک‌های سنگین دشمن، رزمندگان اسلام ضمن مشغول ساختن ماشین نظامی عراق توانستند چند روزی بر بزرگراه «العماره ـ بغداد» مسلط شوند و آن را هدف آتش خود بگیرند. اما با شروع عملیات گسترده در جنوب، نیروهای عمل کننده به یاری رزمندگان در نبرد خیبر شتافتند.
هدف اصلی این عملیات، سرگرم نمودن و فریب دشمن برای انجام عملیات موفق خیبر بود، تا توان زرهی دشمن در این منطقه زمین گیر شده و خطوط ارتباطی اصلی به سمت جنوب که از استان العماره می‌گذشت ناامن گردیده و مورد تهدید واقع شود تا بدین‌وسیله اهداف اصلی عملیات و فریب دشمن را محقق سازند.


در این عملیات نیروهای ارزشمندی چون شهیدذبیح الله عالی فرمانده دلاورگردان مسلم بن عقیل(س) و ده‌ها شهید و مفقودالاثر تقدیم بارگاه ربوبی گردیدند. یاد و نام‌شان که امنیت امروز ما و سربلندی اسلام و ایران در عصر حاضر وابسته به فداکاری آنان است، همواره گرامی باد.


گردان مسلم بن عقیل دو روز بود که در محور خود مى‏جنگید و این حاکى از روحیه جنگاورى بچه‏هابود. بچه های گردان از زمان تصرف قله گرفتار درگیری با عراقی ها شده و زمین گیر شده بودند.


خیلى از بچه‏ها از جمله فرمانده گردان یعنى ذبیح‏الله عالى به شهادت رسیده بودند. وقتى عالى در حال مکالمه با عقبه بود، ترکش خمپاره هم او را شهید کرد و هم بى‏سیم را از کار انداخت.
با کمک اتش ادوات خودی و پس از کم شدن آتش دوشکاى عراقى ها، نیروهای گردان مسلم بن عقیل با توکل به خدا و از سمت معبری که به کمک بچه های اطلاعات عملیات ایجاد شده بود، برگشت داده شدند.


شهدا، از جمله شهید ذبیح ‏الله عالى، فرمانده گردان، جنازه‏اش در آن‏جا مانده بود.

Share

نظرات کاربران

نارنجستان