سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

گذرگاه بهشت

شهید بابا محمد رستمی/ می‌جنگیم، اما ذلت نمی‌پذیریم

کدمطلب : 20348

همرزم کاوهشهید بابا محمد رستمی 


می‌جنگیم، اما ذلت نمی‌پذیریم


هوران - در دوران دفاع مقدس، بودند سرداران و فرماندهان توانمندی که هر کدام بنا به دلایلی کمتر شناخته شده‌اند. شهید بابامحمد رستمی‌رهورد یکی از این سرداران شهید است. وی که سال ۱۳۲۵ در روستای رهورد از توابع قوچان به دنیا آمده بود، نقشی محوری در تشکیل سپاه مشهد و خراسان داشت و از همان ابتدای غائله‌های جدایی‌طلبانه در گوشه و کنار کشورمان، به میدان جهاد گام گذاشت. شهید رستمی که بین رزمندگان به بابا رستمی شهرت داشت، چهار ماه پس از شروع دفاع مقدس در هفدهم دی ۱۳۵۹، با سمت فرمانده عملیات سپاه خراسان در سبزوار دچار سانحه رانندگی شد و به شهادت رسید. در حالی که سالگرد شهادت سردار حاج محمود کاوه را به تازگی پشت سرگذاشته‌ایم، یادکردی از همرزم دیرین او شهید بابامحمد رستمی را پیش رو دارید.


بابای رزمنده‌ها


شهید بابامحمد رستمی را از آن جهت بابا رستمی صدا می‌زدند که سن و سالش از اغلب بچه‌های سپاه مشهد بیشتر بود. او که متولد سال ۱۳۲۵ در توابع قوچان بود، موقع انقلاب ۳۲ سال داشت. به گفته یکی از همرزمانش، هیکل تنومند و چهره جدی و بنیه قوی حاج محمد باعث شده بود بچه‌ها او را مثل پدری برای خودشان بدانند و «بابا» را از اول اسم کوچکش بردارند و به اول اسم فامیلش بگذارند.
کشتی چوخه
بابامحمد در نوجوانی به رشته ورزشی کشتی چوخه که در منطقه‌شان باب بود، علاقه‌مندی نشان داد و مدتی به این رشته ورزشی مشغول بود. چون خوش‌بنیه بود، اغلب در مبارزات ورزشی پیروز می‌شد. کمی بعد پدرش تصمیم گرفت به مشهد نقل مکان کند. رفتن به این شهر مذهبی و همجواری با امام هشتم (ع) باعث شد تا زندگی بابامحمد دستخوش تغییرات بسیاری شود. چنانکه وقتی او به سنین جوانی رسید و مبارزات انقلابی نیز اوج گرفته بود، شهید رستمی وارد جریان مبارزه شد و از آن به بعد تا پایان عمر زمینی‌اش، دست از مبارزه نکشید.
فرمانده عملیات
به خاطر خصوصیات ذاتی که در شهید بابارستمی وجود داشت، وی پس از تشکیل سپاه در مشهد، اولین مسئول عملیات سپاه این خطه از کشورمان شد و به خاطر روحیه جهادی‌اش، خیلی زود به بسیاری از میادین نبرد ورود کرد. چنانکه در غائله گنبد فرماندهی نیرو‌های اعزامی از مشهد به گنبد را برعهده گرفت و به همراه افرادی، چون شهید محمود کاوه و شهید بابانظر در فرونشاندن فتنه ضدانقلاب و گروهک‌ها در این شهر نقش مهمی ایفا کرد. نگاهی به سوابق شهید بابا رستمی و نیرو‌هایی که تحت امر او فعالیت می‌کردند نشان می‌دهد که جایگاه این شهید بزرگوار در میان رزمندگان خراسانی تا چه میزان بود؛ افرادی، چون سرداران شهید کاوه و بابانظر مقطعی جزو نیرو‌های او به شمار می‌رفتند.
غائله کردستان
یکی از اقدامات مهم شهید بابا رستمی ورود به غائله کردستان بود. در این مسیر وی نیرویی در حد و اندازه یک گردان از خراسان با خود به کردستان برد و در شهر‌هایی مثل سنندج و سقز، مبارزه سختی با ضد انقلاب انجام داد. این جمله از شهید بابا رستمی معروف است که در پاسخ به ضدانقلابی که از او و نیروهایش خواسته بودند تسلیم شود، با قاطعیت گفته بود: می‌جنگیم، اما ذلت نمی‌پذیریم.
شهادت در سبزوار
یکی از دلایلی که باعث شد تا شهید بابا رستمی کمتر شناخته شده باشد، شهادت او در همان اولین ماه‌های شروع دفاع مقدس بود. وی که در اولین روز‌ها و ماه‌های جنگ با شهید چمران همراهی می‌کرد، هنگام مأموریت در یک سانحه تصادف در سن ۳۴ سالگی در جاده سبزوار به شهادت رسید. مزار این یار باوفای امام در حرم حضرت علی بن موسی الرضا (ع) دفن شد تا او پس از عمری مجاهدت در جایی آرام گیرد که بیشترین تعلق خاطر را به آنجا داشت.

Share

نظرات کاربران

نارنجستان