سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

گذرگاه بهشت

دوست داشت تیر به وسط سرش بخورد تا فرصت آخ گفتن هم نداشته باشد

کدمطلب : 20429

دوست داشت تیر به وسط سرش بخورد تا فرصت آخ گفتن هم نداشته باشد


حماسه تاریخی دلیرمردان لشکر ویژه 25 کربلا


اگر قرار است تیر به سرم بخورد، درست به وسط بخورد که هنگام شهادت حتی فرصت آخ گفتن هم نداشته باشم و صدای من باعث لو رفتن عملیات نشود...


هوران - ایامی که آن را سپری می کنیم، لحظه به لحظه اش عجین است با غرورانگیزترین روزهای عاشقی سربازان امام راحل که با رشادت و جسارت شان حماسه ای بس عظیم به نام «عملیات والفجر هشت» آفریدند، عملیاتی که رزمندگان لشکر ویژه 25 کربلا نخستین نفراتی بودند که وارد شهر فاو عراق شدند و پرچم مبارک گنبد امام رضا(ع) بر فراز بلندترین مسجد فاو به اهتزاز در آوردند، «علی کاردل رستمی» از رزمندگان گردان امام محمدباقر(ع) این لشکر به بیان خاطرات خواندنی از آن روزهای شور و شعور پرداخته که تقدیم به مخاطبین محترم می شود.
* آموزش در بهمن شیر و همنشینی با سیدابراهیم


چند ماه قبل از عملیات والفجر 8، گروهان را برای آموزش غواصی به رودخانه ی بهمن شیر بردند و به چهار دسته تقسیم کردند، به هر دسته روزی 6 ساعت در رودخانه آموزش غواصی می دادند، یک گروه صبح، یک گروه قبل از ظهر؛ یک گروه بعدازظهر و گروه آخر هم شب.


به خاطر فشار زیاد جریان آب هنگام آموزش، به همراه بچه های غواص به صورت گروه های 2 نفره یا 3 نفره به ترتیب عرض رودخانه را طی می کردیم تا اگر برای یکی مشکلی پیش آمد نفر دیگر به او کمک کند، من و «شهید سیدابراهیم لطیفی» که از بچه های رستم کلای بهشهر بود همیشه با هم بودیم.


در مراحل پیشرفته تر آموزش، تمرینات سخت تر شده بود، از آن جا که در عملیات باید با وسایلی مثل تفنگ، کوله پشتی و... از اروند رد می شدیم، برای این که توانایی حمل بار را داشته باشیم، فرماندهان هنگام آموزش کمربندی به ما می دادند که چند وزنه سنگین هم به آن بسته شده بود.


رزمنده ها هنگام پوشیدن لباس غواصی و فین به هم کمک می کردند، بچه ها به زبان محلی مازندرانی به فین، «غازلینگ، (پای غاز)» می گفتند و با هم شوخی می کردند، به سیدابراهیم در پوشیدن لباس کمک کردم و سرآخر کمربند را با گرهی به کمرش بستم، وارد آب شدیم، تقریباً به میانه رسیدیم که سید صدایم کرد: «علی! کمک ام کن.» فکر کردم دارد شوخی می کند ولی انگار واقعاً داشت غرق می شد و دیگر توان جلو رفتن نداشت، نزدیکش شدم تا کمربندش را باز کنم و سبک تر شود و بتواند شنا کند ولی هر چه سعی کردم نتوانستم گره را باز کنم.


* حفظ بیت المال تا سرحد جان


سیدابراهیم که خیلی به بیت المال حساس بود و مراقب بود تا وسایلی که به ما می دهند،گم نشود، گره دیگری هم به کمربندش زده بود، به علت جریان شدید آب کاری برای نجات او از دست ام بر نمی آمد، او هم وقتی دید که نمی توانم او را به عقب برگردانم دیگر حرفی نزد و کمکی نخواست، از خدا خواستم توانی به من بدهد که هر طور شده او را به ساحل بکشانم، به لطف خدا بعد از تلاش بسیار او را به ساحل آوردم، چیزی که توجه مرا به خود جلب کرد فین هایی بود که سید در دست داشت، حالش که جا آمد، گفتم: «سید! لااقل فین ها را می انداختی که سبک تر شوی.» نفس هایش به شماره افتاده بود، جواب داد: «بیت المال.» گفتم: «خدا! پدر و مادر تو را بیامرزد، ما خودمان داشتیم غرق می شدیم، تو به فکر نجات بیت المال بودی؟!»


* سید جزو بچه های خط شکن نباشد


ناتوانی سید در شنا کردن به گوش فرمانده گردان مان "امام محمدباقر(ع)" «سردار شهید علی رضا بلباسی» رسید، مرا صدا زد و گفت: «آقای کاردل! عملیات پیش رو حساس است، کوچک ترین اشتباه باعث لو رفتن عملیات می شود، بهتر است سید جزو بچه های خط شکن نباشد.» مرا مأمور رساندن خبر به او کرد، نمی دانستم چطور پیغام فرمانده را به او برسانم، به راه افتادم تا او را پیدا کنم، محل آموزش ما دهکده ی سعدونی بود، سید کنار دیوار ایستاده بود، صدایم کرد و سر شوخی را بابت این که با فرمانده گردان نشست و برخاست می کنم، باز کرد، نمی دانستم چطور بگویم که نشست و برخاست این دفعه با فرمانده به خاطر خودش بوده است، یادم نیست چطور خبر را به او گفتم، حرف ام که تمام شد دیدم سید پشتش را روی دیوار سُر داد و آرام نشست، اطاعت از فرمانده مثل رعایت بیت المال برای او اهمیت داشت.


* خاطره انگیزترین نماز عمرم


به ساعت عملیات نزدیک می شدیم، با رزمنده های خط شکن به طرف منطقه ی عملیات رفتیم که ساعت نماز شد، دنبال خاک برای تیمم گشتم، غیر از گِل در محل چیزی نبود، چاره ای نبود، با گِل تیمم کردیم و آن نماز خاطره انگیزترین نماز عمرمان شد.


* جان به اروند سپردیم


عملیات شروع شد، تن به اروند سپردیم، ماه نورش را مثل آینه ای روی سطح اروند انداخته بود و تصویر هر جنبنده ای را که در آن بود نمایان می کرد، فاو در ساحل دشمن چند متر بالاتر از دریا بود و عراقی ها کاملاً بر اوضاع تسلط داشتند، تنها چیزی که در آن لحظه امیدبخش بود، آیه ی «و جعلنا من بین ایدیهم سداً و من خلفهم سداً فاغشیناهم فهم لا یبصرون» بود، عراقی ها چند اسکله در فاو داشتند، بچه های خط شکن لشکر 25 کربلا به چند گروه تقسیم شدند، هر کدام به طرف یک اسکله راهی شدند، من جزو کسانی بودم که باید به اسکله ی 3 می رفتم، مسافت زیادی از عرض رودخانه را طی کردم اما شدت جریان آب مرا تا حد زیادی از مسیر منحرف کرد، به ساحل خودی برگشتم و از نو شروع کردم تا راه را گم نکنم.


* فرصت آخ گفتن هم نداشته باشم


موقع گذشتن از آب به دو چیز فکر می کردم: اول این که چون فقط سرمان از آب بیرون بود اگر قرار است تیر به سرم بخورد، درست به وسط بخورد که هنگام شهادت حتی فرصت آخ گفتن هم نداشته باشم و صدای من باعث لو رفتن عملیات نشود، دوم این که این عملیات با پیروزی به پایان برسد و خبرش به امام برسد تا ایشان دل شاد شوند.


* آرامش جان مان آیه ی وَجعلنا بود


هر کدام از گروه ها به اسکله های مورد نظر رسیدیم، با تلاش زیاد خط شکسته شد و خط اول فاو به دست ما افتاد، مرحله ی اول به پایان رسید، عده ای مجروح و عده ای هم شهید شدند، مرحله ی دوم، سازماندهی افرادی بود که زنده مانده بودند، قبل از این که افراد به طرف خط دوم بروند، فرماندهان باید برای شناسایی خط جلوتر می رفتند، از آن جایی که من هم فرمانده گروهان بودم، به همراه بقیه ی فرماندهان و شهید بلباسی به طرف خط دوم حرکت کردیم، بارش گلوله به حدی بود که برای رفتن یک متر باید چندین بار روی زمین می خوابیدیم تا مورد اصابت گلوله قرار نگیریم، ورد زبان مان و آرامش جان مان همان آیه ی وَجعلنا ... بود.


شلیک ها شدت بیشتری پیدا کرد، به یاد خانه و خانواده ام افتادم: پدر، مادر، همسر و فرزندم، زود به خودم آمدم و از فکر خود پشیمان شدم، هنوز هم به خاطر آن لحظه ای که دل ام لرزید، خجالت می کشم.
* همه ی کارها با خدا بود
در همان گیر و دار شهید بلباسی زخمی شد و به سختی او را به عقب برگرداندند و شهید کهنسال جای او فرمانده گردان شد، در مرحله ی دوم عملیات با خاکریزهای مثلثی که طراحی اش از اسرائیل بود مواجه بودیم، در طرح های مثلثی مشخص نبود گلوله از کدام جهت شلیک می شود، این مرحله هم با موفقیت به پایان رسید و به قول یکی از رزمنده ها که در مصاحبه اش با یک خبرنگار که از او پرسیده بود کمک پروردگار در این عملیات چقدر بود؟ گفت: «خدا در این عملیات به ما کمک نکرد بلکه همه ی کارها را خودش انجام داد.»
* تاوان لحظه ی لرزیدن
عملیات تمام شد و من از آن همه آتش گلوله سالم به عقب برگشتم، به اتفاق سید در دهکده ی سعدونی بودیم، ناگهانی ترکشی به من خورد، خوشحال بودم و می خندیدم که مورد عتاب خداوند قرار گرفتم، به ذهن ام آمد اصابت ترکش تاوان لحظه ای بود که دل ام لرزید و اکنون می توانستم خون ام را برای پذیرش توبه پیشکش درگاه احدیت اش کنم.

Share

نظرات کاربران

نارنجستان