سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

گذرگاه بهشت

گُردانی از رزمندگان دفاع مقدس که دشمنان را از قلب آسمان شکار می‌کردند!

کدمطلب : 20766

گُردانی از رزمندگان دفاع مقدس که دشمنان را از قلب آسمان شکار می‌کردند!


اقدامات جسورانه و عملیات ماهرانه‌ «گردان ۱۱ شناسایی» در قالب مستند به تصویر درمی‌آید.


هوران - این اثر تولید مؤسسه فرهنگی هنری اندیشه‌ شهید آوینی و به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محمّد رمضانی است. این مستندساز درباره‌ دلایل انتخاب این سوژه گفت: با توجه به علاقه‌ای که نسبت به مباحث نیروی هوایی دارم، طرحی برای ساخت مستند در این خصوص ارائه کردم و در فرآیند تحقیقات به این نتیجه رسیدیم که گردان شناسایی با توجه به قدمت و اعتباری که دارد، قابلیت خوبی برای پرداخت خواهد داشت. طرح اولیه که در بهار 1399 ارائه شد، درباره‌‌ عملیات‌های مختلف نیروی‌هوایی بود ولی فرصتی که مؤسسه به من داد باعث شد که به شکل خاص‌تر به ماجرا نگاه کنم و در نهایت فضای کاری‌ام معطوف به «گردان شناسایی» شد.


وی درباره‌ اهمیت پرداخت به موضوع شناسایی عنوان کرد: با توجه به اهمیت گردان شناسایی، کمتر تا به حال درباره‌اش صحبت شده است ولی متخصصین می‌دانند که شناسایی چه جایگاهی دارد و این مبحث کاملاً پیچیده، عمیق و اثرگذار است. فعالیت گردان شناسایی وابسته به عملیاتی است که طرح‌ریزی می‌شود، یعنی قبل از اجرای عملیات، منطقه‌ مورد نظر انتخاب شده و سپس عملیات شناسایی انجام می‌شود. گردان 11 شناسایی قدمت خیلی بالایی دارد و ما سعی کردیم به بخشی از این جنبه‌ تاریخی بپردازیم.


محمّد رمضانی در توضیح ماهیت مستند «گردان 11 شناسایی» گفت: اوج فعالیت‌های این گردان، عملیات آزادسازی خرمشهر بود که حدود 20 تا 22 پرواز شناسایی انجام شد که این اقدامات در آن پیروزی بسیار تاثیرگذار بوده است.


وی درباره‌ منابع مورد استفاده در روند تحقیق تا تولید مستند گفت: من حدود 8 جلد کتاب در مبحث کلی نیروی هوایی مطالعه کردم. وقتی قرار شد به طور مشخص درباره‌ گردان شناسایی کار کنیم، منابع دیگری مورد استفاده قرار گرفت، مثل کتاب «چشمان عقاب» که مختص گردان شناسایی است. در طی تولید برایم مشخص شد که شناسایی، جنبه‌های مختلفی مثل عکس‌برداری و شکل استفاده از دوربین را هم شامل می‌شود و ظهور و بهره‌برداری از عکس‌هایی که به زحمت گرفته شده است هم یکی دیگر از مباحث تخصصی است.


وی ادامه داد: در پژوهش‌های میدانی که داشتم، از کمک و مساعدت چند نفر در نیروی هوایی استفاده شد. ما در این مستند جدا از تصاویر آرشیوی و گرافیکی، مصاحبه‌هایی هم با افراد مطلع انجام دادیم که می‌تواند برای افرادی که نسبت به مرحله‌ شناسایی شناختی ندارند، اطلاعات خوبی را فراهم سازد.

Share

نظرات کاربران

نارنجستان