سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

گذرگاه بهشت

بار سنگین روایت‌پردازی

کدمطلب : 19670

بار سنگین روایت‌پردازی


هورن - به‌طبع، آنچه مطمح نظر مقام معظم رهبری است، فقط افزایش شمارگان این آثار نیست؛ که بالارفتن کیفیت آن نیز منظور نظر است و این خود، رهاورد نگاهی ویژه بدان به‌لحاظ سخت‌افزاری و مهم‌تر از آن، نرم‌افزاری است


هرکدام از مطالبات رهبر معظم انقلاب، زمینه‌ای دارد و پیش‌زمینه‌ای. زمینۀ آن، ملاحظۀ همه‌جانبۀ محیط پیرامونی و درنظرگرفتن شرایط حاکم بر فرهنگ، سیاست، جامعه و اقتصادِ عصر حاضر است و پیش‌زمینه‌اش، آن چیزهایی است که از سر گذرانده‌ایم و حالا با توجه به تغییرات اجتناب‌ناپذیر تاریخی که لاجرم بر دورۀ ما تحمیل شده و گریزی از آن نیست، به این آسودگی‌ها نمی‌توانیم از آن‌ها دل بکنیم. گرانیگاه این عرصه البته نوع مواجهۀ اهالی فرهنگ و رسانه با این مطالبات است. از این رهگذر، خواستۀ بحقِ صدبرابری‌شدن آثار دفاع مقدس در حوزۀ نشر کشور، بیش از آنکه مخاطبش دستگاه‌های دولتی یا سازمان‌های وابسته به دولت باشد، بنگاه‌های مردم‌نهاد و زودبازدهِ انتشاراتی است که توقع است طرحی نو دراندازند و کار را به شیوه‌ای دیگر و با اندیشه‌ای کارآمدتر به دست گیرند.


به‌طبع، آنچه مطمح نظر مقام معظم رهبری است، فقط افزایش شمارگان این آثار نیست؛ که بالارفتن کیفیت آن نیز منظور نظر است و این خود، رهاورد نگاهی ویژه بدان به‌لحاظ سخت‌افزاری و مهم‌تر از آن، نرم‌افزاری است. دراین‌باره، به چند نکتۀ اساسی باید توجه کرد.


نخست آنکه تأثیرگذاری چنین آثاری را صرفاً نباید محدود به کتاب دانست. به‌واقع اگر به دور از جاروجنجال‌های متعارف، تأملی در جهان رسانه کنیم، به‌روشنی می‌بینیم که دیگر قالب‌های نوشتاری و حتی دیداری و شنیداری نیز در دنیا، کارکرد خود را دارند و آثار خود را هم به طریقی باورنکردنی بر ذهن و روان مخاطبان به‌جای می‌گذارند؛ از جمله بازی‌نامه و صورت اجرایی آن، یعنی بازی‌های رایانه‌ای که مخاطبِ هدف آن‌ها نه‌تنها کودکان، بلکه بزرگ‌سالان است و پیش‌دستانه آن‌ها را به جهتی سوق می‌دهد که خواستۀ مجریان و گردانندگان آن‌هاست.


دو دیگر آنکه ارتقای سطح کمّی و کیفی آثاری از این دست، به‌خصوص در حوزۀ نشر، در گرو روایت‌پردازی به زبانی است که نسل امروز با آن زبان، بیگانه نیست و به‌خوبی آن را درمی‌یابد. شاید در این میان، سنگینی این وظیفه بیشتر بر دوش ادبیات، تاریخ و جامعه‌شناسی باشد. بنابراین، لازم است نویسندگان ما در این حوزه، به‌ویژه داستان‌نویسان، مستندنگاران، تاریخ‌پژوهان و جامعه‌شناسان، ضمن احاطۀ داده‌ای و علمی بر فضای حاکم بر دفاع مقدس و گذرگاه‌های پیشین و پسینِ آن‌ها، با زبان روز نیز آشنا باشند و وانویسه‌های خویش را در خلأ نپرورانند.


سوم آنکه نویسنده حمایت می‌خواهد و اگر حمایت نشود، دست از کار می‌کشد و جای خود را به کسانی می‌دهد که نویسنده نیستند و فقط قلم به دست دارند. به‌طور طبیعی، این مسئله اقتضا می‌کند که با تمام توان در تربیت نویسندگان کوشید و بسترهای مورد نیاز را برای تولید و عرضۀ آثار آن‌ها فراهم کرد. در این خصوص مسئلۀ بسیار مهم، علاوه بر پشتیبانی مالی و معنوی از نویسندگان، تلاش برای پرورش ذائقۀ مخاطبان است. انسان‌ها بنا بر فطرت، زیبایی را می‌پسندند و همین زیربنای پرسش و سرانجام پرستش آن‌هاست. خداوند چون زیباست و زیبا رفتار می‌کند، مایۀ حیرت می‌گردد و آدمیان را به عادت، به تعبد وامی‌دارد. بنابراین، عطف توجه به زیبایی‌شناسی و بازتعریف زیبایی و تعیین مصادیق جدید برای آن در ارتباط با محور دفاع مقدس، هم نویسندگان را در ارائۀ اثر یاری می‌رساند و هم ذائقۀ مخاطبان را بهینه می‌کند.

Share

نظرات کاربران

نارنجستان