سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

امیر سرلشکر شهید غلامرضا مخبری/پرواز از لابه‌لای نیزارها+ چزابه

کدمطلب : 18652

امیرسرلشکر شهید غلامرضا مخبری/هوران


امیرسرلشکر شهید غلامرضا مخبری


پرواز از لابه‌لای نیزارها+ چزابه


پایگاه خبری هوران - وارد که می‌شوی، تا چشم کار می‌کند، نی است و نیزار. گاهی هم که توی جاده تا بالای زانو آب بالا آمده است. همان کنار جاده، لای نیزارها مزار چند شهید گمنام توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. آب گاهی روی مزارها هم می‌گیرد و بالا می‌آید. اینها فقط چند تا از آن هزار کبوتری‌اند که هفدهم بهمن سال شصت، از لای همین نیزارها پرواز کرده‌اند.


در بین‌ تپه‌های رملی و میشداغ و هورالهویزه، تنگه‌ای هست که غیر قابل عبور برای یگانهای رزمی است؛ به همین خاطر اسمش را گذاشته‌اند: چزابه.


وقتی بستان آزاد شد، باید از چزابه پاسداری می‌شد. دفاع از تنگه چزابه، یکی از سخت‌ترین عملیات‌های دوران دفاع مقدس بود. عراقی‌ها قصد داشتند از تنگه چزابه عبور کنند و دوباره بستان را اشغال کنند. رزمنده‌های ایرانی می‌خواستند با حفظ چزابه، بستان را هم حفظ کنند.


این تنگه یکی از پنج معبر اصلی هجوم ارتش عراق به خوزستان بود. در دو سوی تنگه، دو جادة نظامی قرار دارد. جاده‌ای در خاک ایران که چزابه را به فکه متصل می‌کند و جاده دیگری که در خاک عراق، که چزابه را به عماره متصل می‌کند.


فاصله ما با نیروهای عراقی در این منطقه، حدود یکصد متر بود و جنگ تن به تن تمام عیاری شروع شده بود. نیروی هوایی عراق هم به شدت منطقه را بمباران می‌کرد و گاهی در یک روز بیش از صد سورتی پرواز بالای سر رزمنده‌های ایرانی داشت.


یک روز از اسفند سال شصت گذشته بود که چهار گردان از سپاه در عملیاتی با نام امیرالمؤمنین(ع) از شمال تپه نبعه وارد عمل شدند و با کشتن چهارصد نفر از نیروهای دشمن، تنگه را گرفتند و به خط خودی که دست دشمن بود، حمله کردند و عراقیها را تا خط قبلی خودشان عقب راندند و مشکل چزابه برای همیشه حل شد.


شهید غلامرضا مخبری. همین جا بود که جلوی دوازده گردان کماندو عراق ایستاد و نگذاشت دشمن چزابه را بگیرد.


در چزابه، در بین نیزارها، بیش از یازده خاکریز وجود دارد. در تفحص از خاکریزها، پیکرهای شهدا و اجساد عراقی را می‌یافتیم که گواه از آن بود که در این منطقه،‌ جنگی تن به تن روی داده و این منطقه چندین بار دست به دست شده است.
بچه‌ها گیر افتاده بودند و همة راه‌ها بسته شده بود. شهید ردانی‌پور، شروع می‌کند به روضه خواندن، روضة حضرت زهرا(س). بچه‌ها جان تازه می‌گیرند و راه‌ها باز می‌شود. خوب گوش کن شاید هنوز بشنوی.../ پایگاه خبری هوران


 پی نوشت؛ 


به گزارش هوران - شهید غلامرضا مخبری در سال ۱۳۲۴ در قوچان متولد شد و تحصیلات متوسطه و ابتدایی را در همان شهر به پایان رساند.


امیر سرلشکر شهید غلامرضا مخبری از جمله شهدایی است که با جانفشانی و شجاعت، ماموریت‌های محوله را انجام داده و بارها مورد تشویق و تقدیر فرماندهان قرار گرفت تا اینکه در نهایت در یازدهم اسفندماه ۶۱ به درجـه رفیع شـهادت نـائل شد.


شهید غلامرضا مخبری در سال۱۳۴۳ با ورود به دانشگاه افسری تحصیلات خود را در تهران دنبال کرد و پس از اتمام دوره مقدماتی به درجه ستواندومی مفتخر شد و سپس به لشکر ۱۶ زرهی نیروی زمینی منتقل و به تیپ ۲ زنجان اختصاص یافت.


بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، فرماندهی یکی از یگانهای لشکر ۱۶ زرهی را به عهده گرفت و در طول حضور در جبهه های حق علیه باطل با جانفشانی و شجاعت ماموریت های محوله را انجام می داد و بارها مورد تشویق و تقدیر فرماندهان قرار گرفت به همین علت به سمت فرمانده گردان ۱۲۵ تیپ ۲ لشکر ۱۶ منصوب شد.


شهید مخبری در عملیات های بسیاری از جمله طریق القدس شرکت کرد که از تمامی این ماموریت ها سر بلند بیرون آمد.


پس از پیروزی در عملیات طریق القدس(آزادی بستان) به عنوان نماینده رزمندگان در محضر امام خمینی (ره) سخنرانی بسیار زیبایی ایراد کرد.


مدتی بعد به سمت فرماندهی تیپ ۱ لشکر ۱۶ زرهی نزاجا منصوب شد و در جبهه های کردستان مشغول ستیز با دشمن زبون شده و در نهـایت در تاریخ یازدهم اسفندماه سال ۶۱ به درجـه رفیع شـهادت نـائل شد.


رشهید سرهنگ غلامرضا مخبری - شهیدی که گزارش پر صلابتی از مقاومت رزمندگان در چزابه را به امام خمینی(ره) داد./ هوران

Share

نظرات کاربران

نارنجستان