سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

گذرگاه بهشت

نذری که فرمانده لشکر 27 محمدرسول الله (ص) از پدرش خواست انجام دهد

کدمطلب : 20908

شهید رضا چراغچی - هوران


نذری که فرمانده لشکر 27 محمدرسول الله (ص) از پدرش خواست انجام دهد


39 سال از ادای نذر پدر شهید «رضا چراغی» نخستین فرمانده لشکر 27 محمد رسول الله (ص) می گذرد، نذری که بی‌ارتباط با شهادت فرزندش نبود.


هوران - از وقتی رضا به جبهه رفته بود، پدرش آرام و قرار نداشت، پدرم همیشه برای سلامتی رضا در جنگ، روزهای دوشنبه و پنجشنبه روزه می‌گرفت. یک روز در منزل برای پدرش چایی آورده بودند. پدرش گفت: من روزه هستم. رضا اعتراض کرد که چرا با این ضعف بدنی روزه گرفتی؟ پدرش هم گفت: برای سلامتی تو روزه می‌گیرم! بعد با حالتی خاص به پدرش گفت: آن قدر روزه بگیر تا ما به کارمان برسیم؛ یعنی تو روزه می‌گیری و من نمی‌توانم شهید بشوم. همان موقع گفت: نذر کن شهید شوم؛ آن وقت روزه بگیر تا اینکه وقتی خبر شهادتش آمد، پدر و مادرش روزه بودند و این نذر خودبه‌خود به جا آورده شد.


به مناسبت سی ونهمین سالروز شهادت سردار رشید اسلام شهید رضا چراغی فرمانده لشکر۲۷ محمدرسول‌ الله (ص) مراسم یادبودی با حضور خانواده معظم شهدا، فرماندهان، ایثارگران، رزمندگان و پیشکسوتان دفاع مقدس امروز (پنجشنبه ۲۵ فروردین ماه) از ساعت ۱۸ تا اذان مغرب در بزرگ‌ترین گلزار شهدای جهان، در میدان یادمان شهدای لشکر ۲۷ محمدرسول الله (ص) نبش قطعه ۴۰ بهشت زهرا برگزار می‌شود.


درباره این شهید بیش‌تر بدانید


شهید رزاق (رضا) چراغی پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷ به سپاه پاسداران پیوست. با شروع غائله کردستان به مریوان رفت و مدتی جانشین فرمانده سپاه دزلی و زمانی نیز مسئول محور مریوان بود. پس از شروع جنگ با تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) به جنوب اعزام شد و از اواسط سال ۱۳۶۰ تا اواخر تیرماه ۱۳۶۱ فرماندهی گردان حمزه را بر عهده داشت. با همین مسؤولیت در دو عملیات فتح‌المبین و بیت‌المقدس شرکت کرد. او در ۴ مرداد ۱۳۶۱ در بحبوحه عملیات رمضان به سمت قائم مقام فرماندهی تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) منصوب شد.لبخند شهید رضا چراغی بعد از شهادتش


همچنین در عملیات مسلم بن عقیل به عنوان فرمانده تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) شرکت داشت و در عملیات والفجر مقدماتی پس از اینکه تیپ ۲۷ به لشکر تبدیل شد، فرماندهی آن را بر عهده گرفت. در عملیات والفجر مقدماتی، به او لقب «شمشیر لشکر» را دادند. سرانجام شهید رضا چراغی در عملیات والفجر ۱ در منطقه عمومی فکه به شهادت رسید و پیکر پاکش در گلزار شهدای بهشت زهرا، قطعه ۲۴ ردیف ۷۶، شماره ۲۴ به خاک سپرده شد.

Share

نظرات کاربران

نارنجستان